Çin’de kara para aklama operasyonu: 160 milyon dolarlık kripto ele geçirildi

Çin polisi 2021 yılında gelen bir ihbar sonucu başlattığı operasyonda bugün sona geldi. İçinde satranç, kumar ve bazı kart oyunlarının olduğu bir mobil uygulamanın sahipleri ülke dışından Çin'e getirildi ve tutuklandı. Operasyon sonucunda 160 milyon dolarlık kripto para da ele geçirildi.

Kripto paraların yasak olduğu Çin’de, içinde kara para aklama ve kumar gibi suçların da olduğu bir organizasyon çökertildi. 2021 yılında başlayan ve gittikçe genişleyen operasyon sonucunda 3 kişi ülke dışından Çin’e getirildi ve tutuklandı.

Önce kazandı, sonra büyük kaybetti

Çin medyasındaki haberlere göre operasyon 2 sene önce bir kişinin ihbarıyla başladı. Çin’de yaşayan bu kişi, içinde kumar, çeşitli kart oyunları ve satrancın da olduğu bir mobil uygulamada iş arkadaşlarının önemli paralar kazandığını gördü. Aynı uygulamayı indiren kişi de bir süre para kazanmayı başardı. Daha sonra bahislerini büyüten ve hırslanan bu kişi en sonunda yaklaşık 100 bin yuanından (yaklaşık 15 bin dolar) oldu.

Büyük operasyon başladı

Bunun üzerine polise giden bu kişi, çok ciddi kayıplar yaşadığını ve bu mobil uygulamanın gittikçe yayıldığını söyledi ve ihbarda bulundu. Bunun üzerine Çin polisi 28 Temmuz 2021’de araştırmalara ve takiplere başladı.

Bir sürenin ardından bu mobil uygulamanın 50 binden fazla kişi tarafından kullanıldığı ve içinde kara para aklama faaliyetlerinin de yapıldığı tespit edildi. Kripto paraların da kullanıldığı uygulama için bu kez mahkeme kararı da çıkarıldı.

Mobil uygulamanın server’larının Çin dışında olması ve yöneticilerin de yine denizaşırı ülkelerde bulunması operasyonu iyice zor hale getirdi.

160 milyon dolar ele geçirildi

Fonların sıkı takibi ve detaylı araştırmalar sonucunda organizasyonun Çin ayakları tek tek ortaya çıkarıldı. Hedefe yaklaştıkça operasyon daha da hızlandı ve sonunda bugün itibarıyla çetenin 3 elebaşı kişisi Çin’e getirildi. Kripto para hesaplarına da ulaşan polis, adresleri ele geçirdi ve kripto paraların başka hesaplara aktarılmasının da önüne geçti.

130’dan fazla kişi tutuklanırken 200 adet cep telefonu, yüzlerce banka ve kredi kartı ile 20 adet para sayma makinesi de yine ele geçirildi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl