Çin yasakları 3 kripto para şirketinin daha ülkeden ayrılmasına sebep oldu

Çin'in kripto paralar konusunda Mayıs ayında başlattığı regülasyon hamlelerini her geçen gün sertleştirmesi, şirketlerin de birer birer ülkeden ayrılmasına yol açıyor. Son olarak Cuma günkü merkez bankası açıklamasının ardından, 2 kripto para borsası ve bir bilgi platformu Çinli kullanıcılara olan hizmetlerini sonlandıracaklarını açıkladılar.

Devlet otoritesinin uyguladığı yasakların tamamen yayılması ve devletin kontrolü ele geçirmesiyle birlikte 3 kripto bağlantılı hizmet sunan şirket daha ülkeden ayrılma kararı aldı.

Kripto para borsası BitMart, Çin ana karasından kendilerine kayıt yaptırmış olan kullanıcıların 30 Kasım itibariyle hesaplarını kaldıracağını açıklarken, bu tarihten sonra bölgedeki tüm hizmetlerini de sonlandıracağını duyurdu. 2017’de kurulan BitMart, Şangay merkezli Fenbushi Capital’ın da yatırım yaptığı bir şirketti. Borsanın web sitesindeki bilgilere göre şirketin 5 milyona yakın da yatırımcısı bulunuyor.

İşlem bilgi platformu olan Feixiaohao da, Çin’deki kullanıcılarına hizmetleri bugün itibariyle kaldıracağını açıkladı.

İşlemlerine bugün son vereceğini açıklayan bir başka şirket ise kripto para borsası Biki’ydi. Borsa, tüm fon yatırma işlemlerini bugün bitireceğini ancak 30 Kasım’a kadar müşterilerine fonlarını çekme izni vereceğini belirtti. Platform, kendi token’larından alan müşterilerin ellerindeki fonları da 31 Ekim’e kadar geri alacak.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta Çin Merkez Bankası (PBOC) kripto para işlemlerinin illegal olduğu yönünde sert bir açıklama yapmıştı. Açıklamanın ardından başta Bitcoin olmak üzere kripto para piyasalarında ciddi bir düşüş yaşanmıştı. En büyük borsalardan biri olarak kabul edilen Huobi de, Çin ana karasındaki kullanıcıların hesaplarını askıya alacağını açıklamıştı.

Haberin yazıldığı dakikalarda Bitcoin 41900 dolar seviyesinde işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl