Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Compute North CEO’su: Bitcoin hash rate’inde 1 yıl zirve görmeyebiliriz

Kripto para madencilerine karşı Çin'de yapılan büyük operasyon, ülke dışına çıkan madenciler için zorlu bir süreç başlatırken, göçün olduğu ülkelerdeki 'kolokasyon' sağlayıcıları için de fırsat oluşturdu. Bu şirketlerden biri olan Compute North ise kapasitesini ciddi şekilde artırma kararını açıklarken, şirket CEO'su da hash rate'te 2022'nin üçüncü çeyreğine kadar ATH olmayabileceğini belirtti.

bitcoin

ABD’li Bitcoin madenciliği tesis işleticisi Compute North şirketi, önümüzdeki 12 ay içinde kapasitesini 1.2 gigawatt artırma hedefinin olduğunu açıkladı. Compute North CEO’su Dave Perrill, The Block’a verdiği bir röportajda şu anda 5 bölgenin inşaat halinde olduğunu ve bu alanların 2022 yılının ikinci çeyreği itibariyle operasyonlara başlamış olmasını plânladıklarını söyledi.

“Hash rate 2022’nin 3. çeyreğine kadar zirve görmeyebilir”

Çin’den kaçış devam ederken bu madencilerin çok zorlu zamanların başladığının da bir göstergesi… Ancak bu zoruluk kolakasyon sağlayıcıları için de bir fırsat gibi gözüküyor. Uzmanlar, Çin dışındaki kolokasyon sağlayıcılarının, hiçbir şekilde bu ülkeden gelen talebi karşılama kapasitesine sahip olmadıklarını belirtiyor.

Compute North CEO’su Perril de konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Hash rate’in gelecek senenin ikinci ya da üçüncü çeyreğine kadar yeniden zirve yaptığını göremeyebiliriz. Ancak bu sadece benim fikrim. Ayrıca makinelerdeki arz kısıtılığı da şu anda, ‘hosting’ operasyonlarına sıçramış durumda…”

Kolokasyon sağlayıcısı şirket, şu anda Texas, Nebraska ve Güney Dakota’da 100 megawatt üzeri kapasiteye sahip 3 tesis işletiyor ancak CEO Perrill, diğer 5 yerle ilgili bilgileri henüz veremeyeceğini belirtti.

Bilindiği üzere “kolokasyon” sağlayıcısı şirketler, madencilik ekipmanına sahip olan ancak bunları barındıracak yeri bulunmayan madencilik şirketlerinden, cihazları saklama ve veri merkezinde çalışması için ağ ve sunucu hizmeti (hosting) verme karşılığında belli bir ücret alıyorlar.

Perrill, yeni tesislere güç sağlayan enerjinin hem yenilenebilir hem de fosil yakıt kaynaklarından elde edileceğini belirtti ve “Bu ölçekte yüzde 100 yenilenebilir enerji ile çalışmak bizim için çok zor ancak ileride bunu yapmayı düşünüyoruz, imkansız değil” dedi.

Compute North’un bu büyük adımının, Çin’in madencilik şirketine yaptığı büyük operasyonunun hemen ardından gelmesi de dikkat çekiyor. Çin’in, ülkedeki madenciliği yasaklamasının ardından, şirketler ya makinelerini ikinci el piyasada satma ya da kararın geri dönüşü olmadığını düşünerek “hosting” kapasitesi olan diğer ülkelere taşıma yoluna gittiler.

CEO Perril bu durumla ilgili olarak, “Son birkaç hafta içinde ortalama 100 megavatlık talepler alıyoruz” dedi.

Madencilerin ilk hedefleri Kazakistan, Rusya ve Kuzey Amerika

Bilindiği üzere madencilerin ilk tercihleri, madenciliğin gelişmiş olduğu Kuzey Amerika bölgesinin yanı sıra, soğuk bir coğrafyaya sahip olan ve ucuz elektriğin olduğu Rusya ile Kazakistan…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl