Çin’den yüklü altın alımları: Resmi rakamlar açıklandı

3 yıl sonra ilk kez Kasım ayında altın alımlarına başlayan Çin Merkez Bankası, Aralık ayında da yatırımlarını sürdürdü ve sarı metalden 970 bin ons satın aldı.

altın

Son olarak 2019 yılının Eylül ayında altın alımı açıklayan Çin Merkez Bankası, Kasım ayından sonra Aralık ayını da bu anlamda boş geçmedi. Yapılan resmi açıklamaya göre, 2022 Aralık ayında 970 bin ons altın alındı ve toplam rezerv 64.64 milyon ons oldu. Kasım ayındaki alım ise 1.03 milyon onstu.

Altın talebi artıyor

Dolar ve euro dahil olmak üzere yerel ve küresel para birimlerinin önemli derecede değer kaybetmesi, devletlerin para politikaları birçok bireysel ve kurumsal yatırımcının da arzı sınırlı olan altın gibi varlıklara geçişini son yıllarda hızlandırdı. Dünya Altın Konseyi’ne (WCC) göre, merkez bankalarının altın alımları 1967’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. WCC rakamlarına göre merkez bankaları 2022’nin 3. çeyreğinde yaklaşık 400 ton altın satın aldılar. Bu rakam 2000 yılından bu yana görülen en yüksek seviye…

Analistler ve uzmanlar 2023 yılında başta altın olmak üzere değerli metallerde önemli artışlar olabileceğini kaydederken, Goldman Sachs’ın emtia analisti Ryan Voon,başta jeopolitik gerginliklerden ötürü altın alımlarının bu sene ciddi şekilde artmasını beklediğini belirtti.

Şu anda 1872 dolar olan ons altın fiyatı, geçtiğimiz sene Şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’ya savaş ilan etmesiyle birlikte 2000 doların üzerine çıkmış ancak yükselişini devam ettirememişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl