Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Çin’de bir eyaletten daha kripto para madencilerine kapatma kararı geldi

Çin'in Mayıs ayında kripto para madenciliğine karşı başlattığı yasaklara son olarak ülkenin Anhui eyaleti de eklendi. Bölgede yaşanan elektrik kesintilerinden ötürü güç tüketimini azaltmayı hedefleyen eyalet yönetimi, tüm kripto para madencilik tesislerini kapatma kararı aldı.

çin

Çin’de madencilik tesislerini kapatacağını açıklayan son eyalet Anhui oldu. Eyalet yönetiminden yapılan açıklamada kripto para madencilik tesislerinin kapatılması halinde önümüzdeki 3 yıl boyunca elektrik kesintilerinin büyük ölçüde sona ereceği belirtildi.

İlk hedef kripto para madencileri

Anhui bölgesi madencilik bakımından öne çıkan bir bölge olmasa da, bu adım bile ülkede hala bu tür faaliyetlere karşı büyük bir baskı olduğunun en büyük kanıtı. Mayıs ayında başlayan yasaklar silsilesi sonucunda özellikle İç Moğolistan, Sincan ve Sichuan bölgelerinde madencilik faaliyetleri büyük ölçüde sona ermişti. Özellikle fosil yakıt ile elde edilen enerjinin çok az olduğu Sichuan bölgesinde madencilik faaliyetlerinin sona erdirilmesi şaşırtmıştı. Çin tüm bu operasyonlardan önce Bitcoin madenciliğinin yaklaşık yüzde 60’lık kısmının merkezini oluşturuyordu.

Elektriğin az harcanması da teşvik edilecek

Çin medyasındaki haberlere göre Anhui bölgesinin şu andaki elektrik üretimi 48.4 milyon kilowatt ancak bu rakamın 2024 yılı itibariyle 73.14 milyon kilowatt’a yükselmesi bekleniyor. Bu büyük boşluğu kapamak için ise şu anda kripto para amdencileri hedef alınıyor. Eyalette ayrıca, kripto para madenciliği tesislerinin kapatılmasının yanında insanların daha az elektrik tüketimi yapması için de fiyat teşvik programları hazırlanacağı belirtildi.

İran da aynı sebepten yasaklamıştı

Hatırlanacağı üzere İran da Mayıs ayında, ülkede başgösteren elektrik kesintileri sebepli olarak 22 Eylül’e kadar ülkedeki kripto para madenciliği faaliyetlerini yasaklamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl