Çin’de “Bitcoin madenciliği cihazlarına el koyun” talimatı

Geçtiğimiz yılın Mayıs ayında kripto para madenciliğini tamamen yasaklayan Çin’in 126 milyon nüfuslu Guangdong eyaletinde madencilik ekipmanlarına bulunduğu yerde el konulması talimatı verildi.

Guangdong Eyaleti Kalkınma ve Reform Kurulu’nun internet sitesinde bugün yayımlanan duyuruda, kripto para madencilik faaliyetinin büyük enerji tüketimine ve karbon emisyonuna yol açtığı, ulusal ekonomik faaliyetlere de katkısının az olduğu vurgulandı. Açıklamada, Çin Halk Cumhuriyeti Enerji Tasarrufu Yasası uyarınca madencilik ekipmanlarının kullanımının durdurulması ve el konulmasının emrediliği hatırlatılarak ilgili birimlerden ekipmanlara bulunduğu yerde el konulması istendi. Ayrıca idari cezaların da yasalar uyarınca tam olarak uygulanması talep edildi.

Madencilik yasağıyla sektör liderliğini kaybetti

Çin, geçen yıla kadar kripto para madenciliğinde bir numaralı ülke konumundaydı. Madencilik faaliyetlerinin yüzde 60’ından fazlası, tek başına Çin tarafından gerçekleştiriliyordu. Hükümetin uyguladığı yasak sonucu, bu alandaki liderlik ABD’ye bırakıldı. Bugün ABD’nin kripto para madenciliğindeki payının yüzde 40’a yakın olduğu tahmin ediliyor. ABD’yi ise yüzde 18’lik bir oranla Kazakistan takip ediyordu fakat Kazakistan’dan gelen son haberler, alınan sert önlemler nedeniyle madencilerin ülkeyi terk etmeye başladıkları yönünde.

Tüm bu baskılara karşın Bitcoin madenciliğine olan ilgi artarak devam ediyor ve madencilik faaliyetleri büyüme gösteriyor. Bitcoin madenciliğinde kullanılan donanımların toplam hesaplama gücünü ifade eden hash rate, yakın zaman önce yeni bir rekor kırmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl