Çin’de CoinmarketCap ve Coingecko yasaklandı! VPN ve Telegram’a hücum!

Mayıs ayından bu yana kripto paralar konusunda acımasız bir yasaklama operasyonu uygulayan Çin, en büyük iki veri sitesine de erişimi tamamen engelledi. CoinGecko ve CoinMarketCap siteleri Çin ana karasındaki kullanıcılar için artık erişilemez durumda. Yasaklara ise Çin kripto para yatırımcılarının VPN ve Telegram kullanımını artırarak karşı gelmeye başladıği belirtiliyor.

Cuma günü merkez bankası aracılığıyla bir kez daha kripto paralar hakkında olumsuz açıklamalarda bulunan Çin, duyurularını operasyonlarıyla da pekiştiriyor. Son olarak 10 madencilik cihazına el koyan ülkede işin internet ve bilgi kısmına da müdahalede bulunuldu.

Dünyada en çok ziyaret edilen kripto para veri siteleri CoinGecko ve CoinMarketCap, Çin ana karasındaki kullanıcılar için erişilemez hale getirildi ve yasaklandı.

Bu sabah farkına vardılar

The Block’un haberine göre; CoinGecko ve CoinMarketCap şu anda Çin’in internet güvenlik duvarı (firewall) tarafından engelleniyor. Çin’in yasakladığı web sitelerini kontrol eden bir uygulama olan Greatfire.org’daki arama sonuçları, iki sitenin de %100 oranda engellendiğini gösteriyor. CoinGecko ve CoinMarketCap’in tam olarak ne zaman erişilemez hale geldiği belli olmasa da, Çinli kullanıcıların büyük kısmı salı sabahı itibariyle bu durumun farkına vardıkları belirtiliyor.

The Block’a konuşan CoinGecko’nun kurucu ortağı TM Lee, “Biz proaktif olarak bir engelleme yapmadık” dedi.

VPN ile ulaşabiliyorlar

Bu iki veri sitesine uygulanan sansür, Çin’in sadece ülke içindeki şirketleri kapatmakla kalmayıp, Çin vatandaşlarına da uygulayacağı yasakları göstermesi açısından önemli bir hamle. Ancak Çinli kullanıcılar, devletlerin yasaklarına karşı geliştirilen bir teknoloji olan VPN ile de bu sitelere ulaşabiliyorlar.

WeChat’ten Telegram’a geçiş söz konusu…

Öte yandan devletin hamlelerine karşı Çinli kripto para kullanıcıları da boş durmuyor. VPN kullanımının ülkede ciddi şekilde arttığı belirtilirken, Çinli mesajlaşma uygulaması WeChat’te kullanıcıların, ya isimlerini değiştirdikleri ya da Telegram tarafına geçtikleri ifade ediliyor.

Birçok kullanıcı da ayrıca, kripto paralarla ilgili bilgilerin nasıl daha güvenli bir şekilde tartışılabileceği, VPN’lerin nasıl kurulacağı ve Telegram’da sohbet gruplarına nasıl katılılacağı konusunda eğitimler yayınlıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl