Çin’in dijital yuanı 140 milyon kişiye ulaştı

Merkez bankası dijital paraları (CBDC'ler) konusunda en hızlı ülke konumunda olan ve test çalışmalarında artık son aşamaya gelen Çin'de, toplamda yaklaşık 140 milyon kullanıcının dijital yuan cüzdanlarını açtığı ve yaptıkları işlemler ile harcama yapılan değerin 9.7 milyar dolara yükseldiği belirtildi. Çin Merkez Bankası yöneticisi yaptığı açıklamada ayrıca dijital yuan için şu an resmi bir tarihin kararlaştırılmadığı bilgisini verdi.

cin-bayrak

Çin, CBDC çalışmalarına son sürat devam ederken ve dijital yuanı 2022 Kış Olimpiyatları’na yetiştirme hedefindeyken, ülkeden resmi rakamlar da gelmeye başladı. Çin Merkez Bankası’nın dijital paradan sorumlu yöneticisi Mu Changchun, Hong Kong’taki “Fintech Haftası”nda Reuters’e verdiği demeçte yaklaşık 140 milyon kişinin dijital yuan cüzdanlarını açtığını belirtti.

Bu 140 milyon kişinin yaptığı harcamaların da eklenmesiyle, toplamda işlem yapılan miktarın 62 milyar yuana (yaklaşık 9.7 milyar dolar) yükseldiğini belirten Changchun, daha önceden ismi e-CNY olarak belirlenen dijital yuan için ise resmi bir tarihin belirlenmediğinin bilgisini verdi.

Changchun ayrıca şu ana kadar 1.5 milyondan fazla işletmenin e-CNY kabul etmeye başladığını ve bunlar arasında “catering” servislerinden ulaşıma, perakende hizmet veren işletmelerden devlet dairelerine kadar birçok kurumun olduğunu söyledi.

En hızlısı açık ara Çin

Bilindiği üzere dünyadaki dijitalleşmenin, kripto paralarla birlikte ekonomi endüstrisine de sıçraması sebebiyle birçok ülke son yıllarda dijital para çalışmalarına başladı. Fransa, İsveç, Rusya ve Türkiye gibi ülkeler merkez bankası dijital paraları için önemli çalışmalar yaparken, bu konuda en hızlı ülke ise Çin olarak görülüyor. 2 milyar nüfuslu ülke yaklaşık 2 senedir dijital yuan çalışmalarını sürdürüyor. Belirli bölgelerde halkın harcama yapmasına da olanak tanıyan Çin, dijital yuanı, 2022 Kış Olimpiyatları’na yetiştirmek ve oyunlar esnasında da kullanılmasını sağlamak istiyor.

Hatta bazı ABD’li senatörler Kış Olimpiyatları’nda kendi sporcularının dijital yuan kullanılmasının engellenmesini talep etmişlerdi.

Dijital yuan konusunda agresif adımlar atan Çin, kripto para işlemlerini ise Eylül ayında “illegal” olarak nitelendirmişti. Ülkede Mayıs ayında ise kripto para madencilerine karşı büyük bir yasaklar furyası başlatılmıştı. İki kararın ardından da tüm kripto para piyasasında ciddi fiyat düşüşleri yaşanmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl