Çin’de dijital yuan testleri ulaşımda da başladı

Merkez bankası dijital parası konusunda dünyada açık ara en ileri ülke olan Çin, e-CNY yani dijital yuan konusunda bir önemli adım daha attı. Başkent Pekin, Guanzhou ve Chengdu ile birkaç şehirde daha ulaşımda da dijital yuan kullanılmaya başlandı.

CBDC’ler yani merkez bankası dijital paraları konusunda 2020’den beri birçok test yapan ve çeşitli eyaletlerde ödemelerin de kabul edildiği Çin’de, aynı testler ulaşımda da yapılmaya başlandı.

Çin vatandaşlarının metro ve otobüslerde dijital yuan kullanabilmeleri için devletin oluşturduğu uygulamayı telefonlarına indirmeleri gerekiyor. Uygulamadaki hesaba para yüklenmesinin ardından QR kod okutularak yolculuk yapılabiliyor.

Sichuan’dan başladı, Pekin’de devam ediyor

Geçtiğimiz dönemde de birçok testin yapıldığı ve hatta kripto para madenciliği yasaklarının da başladığı yerlerden olan Sichuan bölgesi, e-CNY ile ulaşımın da ilk yapılacağı eyalet oldu. Uygulama eyaletin başkenti olan Chengdu şehrinde başladı. Başkent Pekin ve ardından Guanzhou ve Suzhou da aynı uygulamaya geçeceklerini açıkladılar. Başkent Pekin’deki tüm metro durakları ve banliyö trenlerinde de e-CNY ödeme noktaları oluşturuldu.

Mahremiyet tartışmaları arasında devam ediyor

Bilindiği üzere dünyada Avrupa Birliği’nden birlik içindeki ve dışındaki büyüklü küçüklü birçok ülkeye kadar önemli yargı bölgeleri CBDC çalışmalarına devam ederken, Çin ise açık ara en öndeki ülke olarak göze çarpıyor. Son dönemde dünya ekonomisi züerindeki etkisi gittikçe artan Çin’de halkın e-CNY’ye olan bakış açısının ise olumsuz olduğu belirtiliyor. Negatif fikirlerin arkasındaki neden ise finansal mahremiyetin kaybolacağı korkusu…

Özellikle koronavirüs pandemisi döneminde birçok ihlallerin yapıldığı Çin’de, hükumetin e-CNY konusunda önemli adımlar atmasının arkasında halkın harcamalarını gözetleyebilmek olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar ileriki dönemde puan ve ödül sistemiyle e-CNY’deki takip sisteminin geliştirilmesi olasılığının yüksek olduğunu belirtiyorlar.

Dijital yuan konusunda ileri giden Çin, kripto paraları ise ülkede tamamen yasaklamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl