Çin, dijital yuan testlerini sigorta sektörüne genişletti

Çin'in en büyük sigorta şirketlerinden biri olan Pingan, Shenzen eyaletinde dijital yuan ile ödenen koronavirüs sigorta poliçeleri oluşturdu. Bu adımla dijital yuanın kullanım alanlarının genişletilmesi hedefleniyor.

çin

Pingan şirketinin yerel alandaki yan kuruluşu, Shenzhen’in Nanshan bölgesindeki sağlık personeli için bir koronavirüs sigorta plânı geliştirdi. Çin medyasında yer alan haberlere göre; primlerini e-CNY yani dijital yuan ile ödeyen kullanıcılara indirim de yapılacak. Haberde poliçenin koronavirüs kaynaklı ölüm için 300 bin yuan (46 bin dolar), koronavirüs teşhisi için 50 bin yuan (7700 dolar) ve kaza sonucu ölüm için de 50 bin yuan ödeme kapsamı olduğu yazıldı.

Halka açık ilk sigorta denemesi

Bu poliçe ödeme testi dijital yuanla ilgili ilk sigorta denemesi olmasa da, halka inen bu alandaki ilk uygulama olacak. Bilindiği üzere Aralık 2020’de Çin İnşaat Bankası ile yapılan bir anlaşma gereğince bir uygulama aracılığıyla teste katılmaya hak kazanan kişiler dijital yuan ile ödeme yaparak sigorta poliçesi alabilmişlerdi.

Sigorta poliçe testleri devam edecek

Shenzhen Special Zone Daily’ye konuşan ve ismi verilmeyen bir kaynak ise Pingan şirketinin dijital yuan denemelerine bundan sonra da devam edeceği bilgisini verdi. Çin şu ana kadar CBDC, yani merkez bankası para birimleri konusunda dünyada açık ara en hızlı ilerleyen ülke konumunda… Ülkede geçen seneden bu yana metro ödemelerinden işletmelerde alışveriş yapılmasına ve maaş ödemelerine kadar birçok e-CNY testi yapılıyor. Çin yönetimi dijital yuanı, 2022’deki Kış Olimpiyatları’nda yoğun şekilde kullanılan bir dijital para haline getirmek istiyor

ABD de yakından izliyor ama…

Çin’in hem ekonomik hem de askeri anlamda dünyadaki en büyük rakiplerinden olan ABD de, dijital yuan gelişmelerini yakından izliyor ancak şu ana kadar ona yetişebilmiş değil. ABD, hala bir dijital dolar çıkarıp çıkarmama konusunu tartışırken, bazı senatörler ülke sporcularının Çin’deki olimpiyatlarda dijital yuan kullanmamasını istemek dışında bir hamlede bulunamıyor.

Çin Merkez Bankası geçen hafta yaptığı açıklamada, Haziran ayı sonu itibariyle 70.75 milyon dijital yuan işleminde toplam 34,5 milyar yuanlık (5 milyar dolar) hacim oluştuğunu duyurmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl