Çin’deki panik satışı, USDT fiyatını düşürdü

Çin’in kripto para işlemlerine dönük olarak artırdığı baskıcı tutumu, panik satışıyla beraber USDT‘nin yerel piyasadaki fiyatının düşmesine yol açtı.

Çin Merkez Bankası’ndan gelen açıklama sonrası, bazı Çinli yatırımcıların fiat para işlemlerinin durdurulacağından endişe ettiği bildiriliyor. Bu nedenle bir an evvel nakde dönmek gibi bir eğilimle hareket edildiği söyleniyor.

Sonuç olarak, 1 USDT 6.45 yuan olması gerekirken bugün 6.12’ye kadar düştü. Dolayısıyla USDT’nin yuan karşısında değer kaybı yüzde 5’e ulaştı. Bazı platformlarda 6.02 görüldü.

Huobi’de yuan ile işlem yapan P2P satıcılarında USDT fiyatları

Çin kripto para piyasasında benzer durumlar geçmişte birkaç defa görüldü. Örneğin Haziran ayında kripto para madenciliğine getirilen yasak sonrası kur 6.20’ye gerilemişti.

Çin’in son adımı, sektörü farklı alanlarda da etkiledi. Huobi, Çin anakarasından kullanıcı kabulünü durdururken Debank, hizmetlerini Çinli kullanıcılara kapatma kararı aldı. Öte yandan orta ölçekli kripto para borsalarından BHEX de bugün faaliyetlerini tamamen sonlandıracağını duyurdu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl