Çin’den çıkış yapan Bitcoin madencileri yerleştikçe hash rate artıyor

Çin devletinin kripto para madenciliğine karşı başlattığı yasaklama operasyonunun üzerinden yaklaşık 2 ay geçmesinin ardından şirketlerin cihazlarını ülke dışına taşımasıyla birlikte hash oranlarında düzelmeler görülmeye başladı.

Başta Bitcoin ve Ethereum olmak üzere kripto para madenciliği yavaş yavaş eski performansını kazanmaya başladı. Çin’deki büyük yasaklama adımının ardından birçok büyük ve küçük şirket ya da kepenk indirmek ya da maliyetli de olsa cihazlarını en uygun ülkelere taşımak zorunda kalmıştı.

100 exahash seviyesininin üzerine çıktı

Bitcoin üretmek için kullanılan cihazların toplam işlem gücünü ifade eden hash rate, her geçen gün artış göstermeye başladı. Bugünkü veriler, hash rate’in saniyede 107 exahash (EH/s) olarak kaydedildiğini gösteriyor. Çin’deki yasakların ilk etabında hash rate 70 EH/s seviyesinin altına kadar düşmüştü. Bu rakam 2020’nin ilk ayları dışında yakın dönemde hiç görülmemişti.

Üst üste 4 seferlik düşüşten sonra zorluk ilk kez yükselecek

Bu son yükselişlerle birlikte, Bitcoin’in zorluk ayarlamasının da bir sonraki ölçüm döneminde yüzde 5’in üzerinde artması bekleniyor. Madencilik zorluk seciyesi Mayıs ayı ortasından bu yana üst üste 4 kez düşüş kaydetmişti.

Cihaz kurumları tamamlandı mı?

Hash oranlarının yavaş yavaş eski seviyelerine yükselmesi, Çin dışına çıkan madencilerin makine kurulumlarını tamamlayıp yeniden madenciliğe başladıklarının bir göstergesi olabilir. Örnek olarak, Shenzen bölgesi merkezli BIT Mining’in Sincan ve Çinghay bölgelerinde 50 binden fazla Bitcoin ASIC cihazı bulunuyordu. Firmanın ayrıca Sichuan bölgesinde de 2 madencilik tesisi vardı.

Yasaklardan sonra BIT Mining, Temmuz ayı itibariyle 3 bin cihazının Kazakistan’a yerleşmiş olacağını açıklamıştı. Şirket, geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuruda da, saniyede toplam 172 petahash’lik güç yaratan 3819 Bitcoin madencilik ekipmanının, bu ülkedeki tesislere yerleştirildiğini belirtti. Şirket ayrıca, 4033 cihazında Kazakistan’daki tesislere yerleştirilmek üzere yola çıktığını duyurmuştu. BIT Mining, hafta başında verdiği bilgide ise, şans oyunları işini tamamen bıraktığını ve artık Bitcoin madenciliğine odaklanacağını ilân etmişti.

Öte yandan Amerikan borsasında listelenen ve Çin’de madencilik operasyonları olduğu bilinen BIT Digital da 14 bin 500’den fazla olan Bitcoin madencilik cihazını ABD’ye taşımaya da devam ediyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl