Çin’den yeni madencilik talimatları: Elektriği kesin!

Çin'de fosil yakıt ile enerji elde eden Bitcoin madencilerinin ardından, hidroelektrik ile çalışan madencilere de tedbir uygulama kararı alındı. Sichuan bölgesi hükumeti ilk etapta 26 madencilik tesisini hedefliyor.

Mayıs ayında başta Bitcoin olmak üzere kripto para madencilerine karşı sert tedbirler alma kararını duyuran Çin, ilk etapta fosil yakıt ile enerji üreten tesisleri hedef alsa da, yavaş yavaş sıra, hidroelektrik ile enerji elde eden bölgelere de geliyor.

Hidroelektrik için de yasak geliyor

Ülkede az sayıda çalışan madencilik tesislerinin toplandığı yer olan Sichuan için de yasaklar kapıda… Sichuan Enerji Bürosu ve Kalkınma-Reform Komisyonu, bugün devlete ait alt dairelere ve dağıtıcılara, yerel Bitcoin madencilerinin engellenmesine yönelik iki tedbir talimatı gönderdi.

Önlemlerin, devlete kayıtlı olan ve enerjinin bir bölümünü yine devlet şebekelerinden alan tesislere yönelik olması da dikkat çekiyor. İlk etapta 26 madencilik çiftliği hedeflenirken, özel olarak elektrik satın alan küçük çiftlikler de yasaklardan nasibini alacak.

Devlete kayıtlı tesislere de kötü haber

Önlemlerin ilkinde, 26 madencilik tesisine devlet şebekesinden gelen hidroelektrik aktarımının 20 Haziran itibariyle kesilmesi talimatı verildi. Bu 26 tesisin devlete kayıtlı olması ve devletin istediği şartlarda ve bölgelerde çalışan tesisler olmaları da Çin’in bu konudaki kararlılığını net şekilde gösteriyor. Bu tesislerin hepsine “hidrolektrik tüketim bölgesi” olarak adlandırılan yerlerde faaliyet gösterme izni çıkarılmıştı.

“Devleti baypas edenleri bulun” talimatı

Önlem paketinin ikinci maddesi ise küçük madencilik tesisleriyle ilgili… Bu tesisler kullandıkları enerjiyi direkt olarak özel şebekelerden alıyor. Böylece devlet kademesi baypas ediliyor. İşte burada devreye giren Yunnan ve Sichuan hükumetlerinin otoriteleri, küçük şebekeler ile küçük madencilik tesisleri arasındaki bu özel anlaşmalara müdahale etmek istiyor.

Dolayısıyla iki bölge yetkilileri, belediyelerden ve bölgenin alt kurumlarından, enerji şirketlerini daha detaylı şekilde incelemelerini talep ediyor. Çünkü küçük tesislere enerji sağlayan şebekeler de, devlete bağlı büyük şebekelerin sistemine kayıtlı. Sonuç olarak, bu küçük şebekelerin detaylı incelenmesiyle, küçük madencilik tesislerine giden enerjinin de önüne geçilmesi plânlanıyor.

Çin’de, başta İç Moğolistan bölgesi olmak üzere birçok madenci son tedbirlerin ve yağmur mevsiminin gelmesinin ardından hidroelektrik enerji üretimiyle bilinen Sichuan bölgesine göç etmişti.

Alibaba’dan da madencilere uyarı

Çin’den düzenli olarak kripto para haberleri veren Wu Blockchain hesabının verdiği bilgiye göre ise, Çinli e-ticaret devi Alibaba da Çin’deki regülasyonlar sebebiyle madencileri uyardı.

Ülkenin en büyük bulut hizmeti sağlayıcısı olan Alibaba Cloud, madencilerin alan adlarını ve onlara verilen sunucu hizmetlerinin tedbirler nedeniyle iptal edilebileceğini belirtti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl