Çin’in en büyük üniversitelerinden biri, metaverse’te kampüs açtı

Facebook'un çatı şirketinin adını "Meta" olarak değiştirmesinin ardından tüm dünyanın her geçen gün daha fazla konuşmaya başladığı metaverse konusunda Çin de geri kalmak istemiyor. Ülkenin en büyük üniversitelerinden biri, Çin'in dev teknoloji şirketi Baidu'nun metaverse uygulaması olan XiRang'da sanal kampüs açtı.

Çin’in en büyük üniversitelerinden biri de metaverse’e adım attı. Ülkenin itibarlı eğitim kurumlarından biri olarak görülen Çin İletişim Üniversitesi, metaverse’te oluşturulan dijital kampüsün, 26 Aralık’ta hem sanal hem de fiziksel insanlar tarafından katılımın sağlandığı bir yıldönümü kutlamasına ve ödül törenine ev sahipliği yaptığını duyurdu.

Tartışılan konu VR gözlükler…

Yapılan açıklamada, katılımcıların sanal gerçeklik gözlüklerinin yanı sıra, cep telefonları ve bilgisayarlarını kullanarak kampüsü gezebildikleri belirtildi. “VR gözlükler” olarak da bilinen sanal gözlükler, metaverse kavramının başlıca unsurlarından biri olarak görülüyor ve metaverse’ün şu anda en çok tartışılan ürünlerinden biri… Bilindiği üzere birçok uzman, metaverse’ün şu an için abartıldığı kadar büyük bir kavram olmadığını ve şirketlerin VR gözlük satmak için bir fırsat kolladığını belirtiliyor.

Facebook’la iş birliği

Baidu’nun metaverse uygulaması olarak da bilinen XiRang üzerinde yapılan organizasyon Çin medyasında da yer alırken, ülkede sanal üniversitelerin sayısının da giderek arttığı belirtiliyor. Teknoloji devi Meta (eski adıyla Facebook), bu yıl VR kulaklık/gözlük üreticisi VictoryXR ile ortak şekilde 10 dijitalleştirilmiş üniversite kampüsü inşa etme sözü vermişti.

Geçtiğimiz haftalarda bu tartışmanın içine Elon Musk ve Jack Dorsey gibi isimler de katılmış ve sermaye şirketlerinin metaverse yatırımlarını eleştirerek merkeziyetsizliğin kaybolduğunu dile getirmişlerdi.

Teknoloji devi Baidu’nun, Aralık ayında başlatılan metaverse uygulaması olan XiRang’ın kelime anlamı ise “umudun toprakları”. Hatırlanacağı üzere XiRang yöneticisi Ma Jie, yaklaşık 1 ay önce yaptığı bir konuşmada uygulamanın tam anlamıyla istedikleri noktaya gelmesi için 6 yıl kadar geride olduklarını belirtmiş ve şu an için beklentilerin düşük tutulması gerrektiğini söylemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl