Çin’in ulusal blok zinciri ağından Türkiye adımı

Çin'in, blok zincir teknolojisinin benimsenmesini teşvik etmek için ülke çapında başlattığı ve kamu ile özel sektörü kapsayan bir altyapı projesi olan "blok zinciri tabanlı Hizmet Ağı" (BSN), Hong Kong ve Güney Kore'nin ardından Türkiye ve Özbekistan ile de anlaşma sağladı. Açıklama BSN yönetiminden sorumlu şirket olan Red Date Technology'den geldi.

Çin’in Blockchain Hizmet Ağı’nın (BSN) arkasındaki şirket olan Red Date Technology, üçüncü ve dördüncü uluslararası portallarını Türkiye ve Özbekistan için açma projesini başlattığını duyurdu. Türk-Çin İş birliği Merkezi de projede ortak olarak bulunacak.

Amaç, daha ucuz maliyetli çözümler sunmak

Forkast‘ta yer alan habere göre BSN portalları, birlikte-çalışabilirlik ortamlarında blok zinciri uygulamaları geliştirmek için daha ucuz maliyetli çözümler sunmak amacıyla Türkiye ve Özbekistan’da blok zinciri hizmetlerinin geliştirilmesi için bir platform sağlamak üzere tasarlanırken, şirketten yapılan açıklamada ise BSN portallarının Aralık ayı sonunda başlatılmasının plânlandığı belirtildi.

Amazon Web Hizmetleri, Google ve Microsoft Azure gibi bulut hizmet şirketlerinin de desteklediği BSN; Ethereum, Polkadot, Algorand, EOS, NEO, Tezos, Oasis, Hyperledger Fabric, ConsenSys Quorum ve Corda gibi blok zincirlerle de entegre olabiliyor. Red Date Technology, daha önce Hong Kong ve Güney Kore ile de anlaşma açıklamıştı.

“Türkiye’nin konumu çok uygun”

Red Date Technology CEO’su ve BSN Geliştirme Birliği’nin yöneticisi Yifan He, Türkiye’nin coğrafi konumuna vurgu yaparken şunları söyledi:

“Türkiye uzun zamandır Asya ve Avrupa arasında önemli bir köprü görevi görüyor. Bu yüzden Asya dışındaki portalın orada açılması çok uygun”

25 binden fazla geliştirici

Red Date’in küresel satışlardan sorumlu başkan yardımcısı Tim Bailey daha önce yaptığı açıklamada BSN’in, kendi ülkesi olan Çin’de ciddi bir büyüme kaydettiğini ve BSN üzerinde uygulamalar geliştirip, 2 bin özel zincir üzerinde çalışan 25 binden fazla geliştiriciden oluşan bir topluluğu olduğunu belirtmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl