Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Çinli Bitcoin madencilerini göç edilen bölgelerde zorluklar bekliyor

Çin'de kripto paralara karşı başlatılan büyük kısıtlama operasyonları madencilerin dünyanın diğer bölgelerine göç etmelerine sebep olurken, bir madencinin yazdıkları da çekilen zorlukları ortaya çıkardı.

Son dönemde Bitcoin başta olmak üzere kripto para endüstrisinde yaşanan büyük düşüşte en önemli rol şüphesiz Çin’in… Özellikle Mayıs ayında, başkan yardımcısı Liu He’nin “Madenciliği kısıtlamak için her şeyi yapacağız” açıklamasıyla beraber, önce fosil yakıt ile, daha sonra da su ile elektrik üreten madenlere teker teker kilit vurulmuştu.

Her ülke ve bölgenin zorlukları farklı

Tüm bu gelişmelerle beraber ise Çin’deki madenciler, başta Kazakistan olmak üzere birçok bölgeye göç etmeye başlamışlardı. Çin’deki madencilik faaliyetleriyle ilgili haber yapan 8BTC sitesinin, sektör içinden bir madenciye dayandırdığı habere göre ise, Çin’in ardından gidilen (ve gidilecek) her bölgede madencileri farklı zorluklar bekliyor.

Birkaç sene önce de denenmiş

Bu madencinin yazdığına göre, ülkedeki yasakların artmasının ardından Çinli madenciler bir kaç sene önce de başka bölgelere gitmeyi denediler ama Çin’den daha iyi ya da eşit şartlara sahip bir ülke bulamadılar. Bu yüzden şu anda da özellikle denizaşırı ülkelere gitmekte zorlanıyorlar.

ABD ve Kanada’da masraf artıyor

Madenciye göre ABD ve Kanada’da, elektriğin masrafsız fiyatı 0.3 sent. Ancak bu iki ülkede, bu fiyatın üzerine inşaat, işçilik, operasyon masrafları, vergi ve özellikle çevre koruma standartları gibi ekstra masraflar ortaya çıkıyor. Dolayısıyla maliyet Çin’e göre artıyor.

Uzakdoğu ve Asya’da elektrik ucuz ama…

Uzakdoğu’da ise elektrik fiyatları çok daha ucuz ancak burada da yerel istikrarsızlıklardan çekinme söz konusu… Gürcistan ve Kazakistan’da elektrik göreceli olarak ucuz olsa da, Hindistan ve Vietnam’da olduğu gibi devletin zorluk çıkardığı dönemler olabiliyor.

İran ve Afrika belirsiz…

Malezya ve Tayland’da ise sıcaklık sorunu var. Dereceler diğer ülkelere göre çok daha yüksek. Bu iki ülke hem insan gücü hem de idari açıdan Çin’den daha geride. İran ve Afrika bölgesi hakkında ise, Çinli madencilerin çoğunun fikri yok. Sadece reklamlardan ve söylentiden ibaret bilgiler mevcut.

Hatırlanacağı üzere Fenghua International Express, bir grup madenciyi ABD’nin Maryland şehrine getirdiğini açıklamıştı. BIT Mining’e ait bir bölüm madencilik teçhizatı da geçtiğimiz günlerde Kazakistan’a taşınmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl