Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Circle CEO’su: Bankalara verilen kripto para izinleri büyük dönüm noktası

2013’te kurulan kişiden kişiye ödeme teknolojileri şirketi ve USDC sabit paranın ihraççısı olan Circle’ın hem kurucu ortağı hem de CEO’su olan Jeremy Allaire, ABD bankaları için son dönemde çıkan kripto para regülasyonlarının tarihi birer kilometre taşı olduklarını söyledi.

Yeni bir Real Vision konuşmasında açıklamalarda bulunan internet girişimcisi, ABD’li regülasyon kurumlarının tavsiyelerini değerlendirdi.

Allaire, Finansal Piyasalar için Başkan’ın Çalışma Grubu’nun yönlendirmelerinin yanında, Para Kontrol Ofisi OCC’nin de bankaların sabit para kullanmasına izin veren talimatının önemine değindi. Başarılı CEO, iki durumun kripto para evreni ve finansal gelecek açısından büyük önem taşıdığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“OCC’nin bu konudaki izni bence çok büyük bir dönüm noktası. Buraya gelmeden de bazı adımlar atıldı. Başkan’ın Çalışma Grubu’nun, dolar bazlı sabit paraların ABD’de kullanılabilmesi yönündeki tavsiyesi… Böylece, sabit paraların çıkarılması ve işletilmesi konusunda bazı beklentiler de oluşmaya başladı. OCC’nin rehberliği de çok önemli. OCC de ‘Tamam, eğer sen ABD finansal sistemi içerisinde bir bankaysan, o zaman ödeme altyapısı olarak sabit para kullanabilirsin’ dedi. Hatta bu parayı banka kendi de çıkarabilir. Tabii bunları; ACH, Swift ve Debit Ağı ile eşit düzeyde kullanabiliyorsun. Ayrıca tüm bunların nasıl sınıflanacağı ve nasıl bir elektronik değer saklama aracı olacağı da tanımlanıyor”

“Bitcoin, Ethereum’un ana akım sisteme altyapı olmasının önü açılıyor”

Circle CEO’su ayrıca, bu otorite kurumlardan yapılan yönlendirmeler sayesinde, bankaların açık blok zincirleri ana akım finansal sisteme getirme olasılığının da bulunduğunu belirtti:

“OCC, bu anlamda açık blok zincirlerin nasıl kullanılabileceği konusunda da rehberlik yapıyor, yol gösteriyor. Dolayısıyla; Bitcoin, Ethereum ya da diğer halka açık blokzincir ağlarının, ABD’deki ana akım finansal sistem için piyasa altyapısı olmasının önü açılıyor. Bu çok büyük bir gelişme”

Circle CEO’su ayrıca, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC’nin broker’ların dijital varlıkları nasıl yöneteceği konusunu açıklığa kavuşturmak için yapılan uygulamalar konusunda da iyimser:

“OCC’nin rehberliği önemli. Onların bu uygulaması, 3 yıldan sonra Aralık ayında, broker’lar ve aracıların da saklama kuralları çerçevesinde dijital varlıkları saklayabilecekleri, gönderebilecekleri konusunda en sonunda bir netlik oluşturan SEC’nin yönlendirmesinden sonra geldi. Broker ve aracıların bunu nasıl yapabilecekleri açıklığa kavuşturuldu. Bunun içine, menkul kıymet sayılan dijital varlıkların halka açık blok zincirlerindeki işlemleri de dahil oldu. Dolayısıyla en sonunda, halka açık blok zincirlerinin, ABD’de nakit para gibi araçlar ve menkul kıymetler için bir ödeme altyapısı olabileceğine dair elimizde SEC ve OCC’nin garantisi var. Bu çok büyük ama çok büyük bir anlaşma ve gelişme… Tabii en sonunda, doğal olarak piyasalar da buna olumlu cevap verdiler. Çünkü artık bankalar da bu sisteme güvenebilecekler. Dolayısyla bankalar ister kripto para broker’lığı olsun, ya da saklama hizmeti olsun, buna güvenebilirler.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl