Circle şirketi USDC’nin arkasındaki rezervleri açıkladı

USDC sabit coin'inin ihraççısı olan Circle şirketi, en büyük ikinci sabit coin'in arkasındaki rezervleri açıkladı. Şirket, USDC'nin çoğunlukla ABD doları destekli olduğunu duyurdu.

Mastercard’ın Circle’ın da içinde bulunduğu şirketlerle kripto para ödemeleri konusunda iş birliğine gittiğini ve USDC’nin de burada kullanılacağını açıklamasından saatler sonra Circle şirketi USDC’nin arkasındaki rezervleri açıkladı.

Şirketin 16 Temmuz tarihli tasdik raporundaki bilgilere göre, USDC’lerin yüzde 61’lik kısmı nakit ve nakde denk varlıklar tarafından destekleniyor. Yüzde 13’lük kısım Yankee mevduat sertifikası (CD – ABD’de yabancı bir banka tarafından verilen mevduat sertifikası), yüzde 12 ABD devlet tahvilleri, yüzde 9 finansman bonoları ve geriye kalan token’lar ise belediye tahvilleriyle kurumsal tahviller tarafından destekleniyor.

Sene sonuna kadar halka açılacak

Tüm bu detaylara rağmen, Circle’ın USDC’yi desteklemek için hangi ürünlere yatırım yaptığı belirsiz… Bilindiği üzere şirket bu sene sonu, bir SPAC anlaşması vasıtasıyla halka açılmayı plânlıyor. Bu adım Circle’ın piyasa değerini de 4,5 milyar dolar yapacak. Rapora göre toplam USDC değeri 22.2 milyar dolar ancak CoinGecko’da bu rakam 26 milyar dolar olarak gösteriliyor.

En büyük sabit coin olan ve yine ABD dolarına endeksli olan Tether şirketinin çıkardığı USDT’nin piyasa değeri ise 62 milyar dolar. Uzun süredir piyasanın lideri olan USDT’nin ihraççısı olan Tether şirketinin rezerv varlıkları uzun süre tartışma konusu olmuş ve tüm USDT’lerin de şirket tarafından desteklenmediği ortaya çıkmıştı. Tether, 2 yıldan uzun süre devam eden dava sonucunda New York Başsavcılığı’yla anlaşarak 18,5 milyon dolarlık ceza ödemeyi kabul etmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl