Citadel’den kripto para şirketine “ticari sırları çalma” davası

sır toplantı

Dünyanın en büyük piyasa yapıcı şirketi Citadel Securities, iki eski yöneticisini ticari sırları çaldıkları iddiasıyla dava etti. Şirket, eski yöneticilerinin çaldıkları ticari sırlarla kripto girişimi Portofino’yu kurduklarını ileri sürüyor.

Sermaye piyasaları ve bankacılık alanındaki yerleşik şirketler, personellerinin kripto para şirketlerine geçişini pek hoş karşılamıyor. Dev piyasa yapıcısı Citadel Securities şirketinin eski yöneticileri Leonard Lancia ile Alex Casimo, kripto piyasa yapıcısı Portofino Technologies’i kurmuş ve 50 milyon dolarlık fon toplamıştı. Citadel, eski çalışanlarını şirketten ayrılmadan bu girişime fon toplamakla suçluyor.

“Tescilli belgelere eriştiler, çalışanları kandırdılar”

Portofino Technologies’in kurucu ortakları Leonard Lancia ve Alex Casimo’nun, firmalarının gelişimi sırasında Citadel’in tescilli bilgilerine eriştikleri iddia edildi. New York’ta mahkemeye verilen dava dilekçesine göre Citadel, maddi zararları ve potansiyel tazminatı belirlemek için ikiliyi hakim karşısına çıkarmak istiyor.

Dava, ikilinin Citadel Securities’in ticari sırlarını çalmak, Citadel’deki meslektaşlarını kandırmak ve Citadel çalışanlarını saflarına katmak için cüretkar bir plan yaptıklarını iddia ediyor.

Geçen yıl eylül ayında duyurulan girişim, dijital varlıklar için yüksek frekanslı trading teknolojisi geliştirdiğini ve hem merkezi hem de merkeziyetsiz kripto para borsalarında ve tezgah üstü piyasalarda milyarlarca dolarlık işlem yaptığını iddia etti. Müşteriler arasında dijital varlık piyasasında likiditeye erişim gerektiren kurumlar ve Web3 projeleri yer alıyor.

“İhbar süresinden önce finansman sağladılar”

Citadel tarafından açılan dava, Lancia ve Casimo’nun Citadel’e ayrılma niyetlerini bildirmeden çok önce yeni girişimleri için finansman sağlama ve inşa etme konusunda önemli ilerleme kaydettiklerini iddia ediyor. Ayrıca Portofino’nun kurucularının Citadel Securities’in gizli ticari sırlarından yararlanma konusunda hiçbir şüphe bırakmadan net bir tutum sergilediklerini öne sürüyor.

Citadel’e göre, Portofino’nun kurucuları, geleneksel finans piyasalarının müreffeh ticaret iş modelini kripto para piyasaları alanında çoğaltmayı amaçladıklarını ifade ettiler.

Davada “Başka bir deyişle, Portofino, Citadel Securities’in ticari sırlarını Citadel Securities’in işini ‘kopyalamak’ için kullanmayı amaçlıyordu.” dendi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl