Dev yatırım bankası Citi’den FTX yorumu: Nispeten küçük bir olay

ABD ve dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan Citibank'ın stratejistleri, müşterilerine yönelik bir değerlendirme notunda FTX'in iflasını yorumladı. Kripto para ve ana akım medyadaki görüşlerin aksine stratejistlerin yaşananları çok fazla dikkate almamaları da dikkat çekti.

Citi Group’a ait olan Citibank’ın stratejistleri kripto para dünyasında yaşanan son olayları raporlarına taşıdılar.

“Genel piyasayı etkilemek için çok küçük”

Stratejistler, FTX’in iflasının yarattığı karmaşanın genel hisse senetleri piyasalarına sıçrama ihtimalini düşük gördüklerini, çünkü kripto para piyasasının genele oranla hala çok küçük olduğunu dile getirdiler:

“Yaklaşık 800 milyar dolarlık piyasa değeri olan kripto paralar, genel piyasaları etkilemek için hala çok küçük… Bitcoin ve Ethereum da, S&P 500’ün en değerli 10 hissesine göre de yine çok küçük bir değere sahipler. Tüm kripto piyasası şu an 41 trilyon dolarlık hisse senetleri piyasasının yüzde 2’sine denk geliyor. Eğer tüm kripto paralar ABD’de tutulsaydı ve zirve dönemlerini yaşasalardı bile, toplam varlıkların önemli bir bölümüne sahip olmayacaklardı. Dolayısıyla geçtiğimiz hafta yaşanan olaylar zincirinin, genel piyasalar üzerindeki etkisinin nispeten küçük olmasını bekliyoruz”

“LUNA ve Celsius olayı daha büyük”

Citi stratejistleri, kripto piyasaları içinde yaşanan son düşüşleri de kıyasladı ve LUNA ile Celsius merkezli olayların FTX’in iflasına göre daha büyük etki yarattığını belirttiler:

“LUNA Ve Celsius gibi diğer teknoloji merkezli kripto olaylarıyla kıyaslandığı zaman bile FTX’in yarattığı boşluk, diğerlerine göre daha küçük kalıyor. Dolayısıyla bu olayın genel piyasaya olan etkisi küçük kalacaktır”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl