Citigroup eski CEO’su: Dev kurumlar kripto para işlemi yapmak isteyecek

Kripto para endüstrisi tüm dünyada hızla büyümeye devam ederken, ABD merkezli bankacılık devi ve yönetimi altında 2 trilyon dolarlık varlık bulunan Citigroup'un eski CEO'su Vikram Pandit'ten sektörle ilgili önemli bir değerlendirme geldi. Pandit, önümüzdeki dönemde tüm büyük finans kurumlarının, kripto para işlemleri yapmak isteyeceğini söyledi. Tecrübeli yönetici bu durumun oluşması için 1 ilâ 3 yıllık bir süre beklediğini belirtti.

Dünyanın en büyük bankacılık kurumlarından biri olan Citibank’ın eski CEO’su olan ve 2008 krizinde şirketin başındaki isim Vikram Pandit, kripto paraların 1 ilâ 3 yıl içinde finans kurumları için çok daha önemli bir noktada olacağını ve büyük bankalardan menkul kıymet şirketlerine kadar birçok firmanın “Biz de kripto para alım ve satım işlemi yapmaya başlamalı mıyız?” diye soracaklarını iddia etti.

“Wall Street artık kripto paralara ısınıyor”

Dünyanın önemli teknoloji ve ekonomi merkezlerinden biri olan Singapur’daki “Fintech Festivali”nde Bloomberg’in sorularını yanıtlayan Pandit, Wall Street’in bir süre kripto paraları dışladığını ancak artık yavaş yavaş bu dünyaya karşı ısınmaya başladıklarını dile getirdi:

“JP Morgan’dan Goldman Sachs’a, Bank of America’ya kadar birçok dev banka, büyüyen talep karşısında kripto paralarla ilgili uzman çalışanları işe alıyor. Benim en büyük isteklerimden bir tanesi, merkez bankalarının da CBDC’lerin önemini bir an önce anlamaları… Kağıt para merkezli bir sistemi geliştirmeye çalışırken bugün hala tüm dünyada parayı hareket ettirmek için çok büyük işlem ücretleri ödüyoruz. Bu yüzden merkez bankaları CBDC’leri bir an önce kabul etmeli ve onların olduğu bir sisteme geçmeli.”

Hatırlanacağı üzere Goldman Sachs, geçtiğimiz hafta kripto para vadeli işlemlerini başlatmıştı. Avustralya’nın çokuluslu dev bankalarından biri olan Commonwealth Bank da, müşterilerine kripto para alım, satım ve saklama hizmetleri vereceğini duyurmuştu.

Çin, Fransa, Rusya, İsveç gibi ülkelerin de CBDC’ler konusunda ciddi ilerlemeler kaydettikleri biliniyor. Hatta Çin, bu konuda açık ara en önde olan ülkeler olarak bulunuyor ve CBDC’lerini resmen bu kış yapılacak olan Kış Olimpiyatları’nda kullanmak istiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl