Citigroup’ta yanlış tuşlamanın bedeli ağır oldu: 322 milyar dolar silindi

Kripto dünyasında da zaman zaman görülen yanlış tuşlama hatalarına bu kez bir Citigroup çalışanı imza attı. Bu hata ise şirkete pahalıya patladı. Yaklaşık 2 sene sonra sona eren soruşturma sonucunda Citigroup 78 milyon dolarlık ceza aldı.

Amerikan finans devi Citigroup’un Londra biriminde yapılan basit bir hata 78 milyon dolarlık ceza alınmasına, toplam zararın ise 128 milyon dolara çıkmasına sebep oldu. Batı dünyasında “kalın parmak hatası” olarak da bilinen yanlış tuşlama sonucunda bir trader, yapmak istediği işlemin kat be kat üzerinde pozisyon alınca olanlar oldu.

Terra LUNA kriziyle aynı dönem

2022’nin mayıs ayında, aslında kripto para dünyasının da Terra LUNA krizi nedeniyle büyük bir çöküş yaşadığı dönemde gerçekleşen bu olayda Citigroup trader’ı, Avrupa’da piyasaların açıldığı ilk dakikalarda büyük bir çöküşe sebep oldu.

322 milyar dolar silindi

Stokholm Borsası’nda işlem gören en büyük ve en çok hacme sahip 30 şirketin hisse senetlerini içeren bir endeks olan OMX Stockholm 30 Endeksi’nde (OMXS30) büyük düşüş getiren işlem, endeksten 322 milyar doların silinmesine neden oldu.

58 milyon dolar, 58 milyon adet oldu!

ABD medyasından Bloomberg’ün verdiği bilgiye göre ise aslında trader burada, şirketinin MSCI Dünya Endeksi’nde olan pozisyonunu “hedge” etmek istiyordu. Bazı hisselerden toplamda 58 milyon dolarlık sepet oluşturmak isteyen trader, yanlışlıkla adet kısmına 58 milyon yazdı. Bu da aslında şirketin 444 milyar dolarlık büyük bir işlem açmasına neden oldu.

Aslında Citi’nin bu tarz hatalar için bir kontrol mekanizması da bulunuyordu. İşlemin büyük kısmı bu mekanizma tarafından iptal edilse de, bir kısmı ise hayata geçti ve 1.4 milyar dolarlık işlem uygulamaya kondu.

“Hata sistem tarafından tespit edilemedi”

Birleşik Krallık regülatörlerinden olan İngiltere Merkez Bankası İhtiyati Regülasyon Otoritesi ise konuyla ilgili soruşturmasını tamamladı ve hatanın, otomatik çalışması gereken sistemler tarafından “anında” değil, işlemi açan kişinin kendisi tarafından, işlem başladıktan 15 dakika sonra tespit edildiğini belirtti.

Soruşturma sonucunda Citigroup’a 78 milyon dolar ceza kesildi. İşlemde 50 milyon dolar kaybeden finans kuruluşuna bu küçük hatanın bedeli ise toplamda 128 milyon dolar oldu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl