Enerji ve teknoloji şirketi CleanSpark 12.500 adet Bitcoin madencilik cihazı aldı

Ayı sezonunda on binlerce adet madencilik cihazı alan Cleanspark şirketi, yeni bir alım daha açıkladı. Firma 40 milyon dolar ödeyerek Bitmain şirketinden 12 bin 500 adet Antminer S19 XP cihazı satın aldı.

Şubat ayında 20 bin, nisan ayında da 45 bin adet Bitcoin madencilik cihazı satın alan Cleanspark şirketi ayı sezonundaki yatırımlarına devam ediyor. Şirket yaptığı resmi açıklamayla Bitmain’in ürettiği S19 XP makinelerinden 12.500 adet aldığını duyurdu. Cihazlar için toplamda 40.5 milyon dolar ödendi.

Yapılan duyuruda ayrıca, ödenen fiyatın piyasa koşullarına göre ucuz olduğu da dile getirildi. Bu alımla birlikte şirket, Bitmain’e terahash başına 23 dolar ödemiş oldu. Makinelerin 6000 adedi haziran ayında, geri kalan kısmı ise ağustos ayında teslim edilecek.

İkinci yarıda çok daha fazla cihaz gelecek

Nisan ayı itibarıyla Cleanspark’ın toplam hash rate’i saniyede 6.7 exahash’ti. Bu alımla birlikte rakam saniyede 1.7 exahash daha artmış olacak. Şirket daha önce yaptığı açıklamada 2023 sonu için saniyede 16 exahash’lik bir hedef açıklamıştı. Bu da çok daha fazla makinenin senenin ikinci yarısında çalıştırılmaya başlanacağını gösteriyor.

İndirimli makineleri satın aldılar

Şirket 2022 yılının tamamı ve 2023’ün başında iflasın eşiğine gelen ya da yeniden yapılandırmaya giden birçok madencilik firmasından cihazları satın almıştı. İşte şubat ayındaki 20 bin ve nisan ayındaki 45 bin adetlik alımlar bu ucuza alınan makinelerden oluşuyordu.

Madencilikte kullandığı enerjinin %90’lık kısmını düşük karbon kaynaklardan elde ettiğini belirten Cleanspark, 22 Ekim 2020 tarihinde NASDAQ borsasında listelendi ve şu anda CLSK koduyla burada işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl