“Hırsızlığa ortak olmak” ile suçlanan Coinbase, 1,000,000 dolar ödemeyi kabul etti

Coinbase, sözde saldırıya uğrayan ve çalınan kripto paraların Coinbase'de satıldığı Cryptsy'nin mağdurlarına yaklaşık 1 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

CoinDesk’te yer alan habere göre; Coinbase şu anda kapatılmış olan kripto para borsası Cryptsy müşterilerine 962,500 dolarlık bir uzlaşma teklifi sunmayı kabul etti. İddialar çalınan coin’lerin aklanmasının önüne geçilmediği yönünde.

Cryptsy’nin konuyla ilgili ilk açıklaması, iddia olarak kalan hack’lenme olayı ve sonrasında çalınan 13 bin Bitcoin ve 300 bin Litecoin’in ardından iflas ettiğiydi. Şu an erişilemeyen bir resmi blog yazısında ise o dönem, borsanın hesap sahiplerine 10 bin Bitcoin’lik bir borcu olduğu belirtilmişti.

Para çekim işlemlerinin aylarca sonuçsuz kalmasıyla yapılan dolandırıcılık suçlamalarının ve borsanın çöküşünün ardından müşteriler Cryptsy kurucusu Paul Vernon’a yönelik; ihmalkarlık, haksız zenginleşme, rakamlarla oynama ve Florida’nın Aldatıcı ve Haksız Ticaret Uygulamaları Yasası’nın ihlali gerekçesiyle dava açmışlardı.

Borsanın mağdurları daha sonra “sözde” saldırıya uğrayan kripto paraların aslında Vernon tarafından çalındığını ve Coinbase’de aklandığını iddia etmişlerdi. 2016 yılının Aralık ayında ise mağdurlar Coinbase hakkında da 8,2 milyon dolarlık kripto para hırsızlığına ortak olma iddiasıyla bir takip şikayetinde bulunmuşlardı.

Borsa, davayı askıya almaya ve anlaşmazlığı tahkim yoluyla çözmeye çalıştı, ancak ABD Bölge Hakimi Kenneth Marra bu denemeyi reddetti. Coinbase’in bu karara yaptığı ve başarısızlıkla sonuçlanan itirazın ardından ise davanın jürili bir duruşmaya dönmesi bekleniyor.

Tüm bunların ardından ise 2019’un sonlarında Coinbase, 27 Kasım ve 10 Aralık dava dosyalarındaki bilgilere göre; Cryptsy mağdurlarına çözüm olarak 952,500 dolar ödemeyi kabul etti. Bu anlaşmanın 17 Nisan 2020’de yapılması planlanan duruşmada onaylanması veya revize edilmesi bekleniyor.

CoinDesk’teki habere göre ise; mağdur avukatlarından David Silver konuyla ilgili olarak Coinbase’in çözüm odaklı harekete geçmesini doğru bulduğunu belirtti ve borsaya teşekkür etti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl