Coinbase’in 14 Nisan’da halka açılmasıyla ilgili bilmeniz gerekenler

Geçen hafta, 14 Nisan itibariyle halka arz edileceğini açıklayan ABD’nin en büyük borsalarından Coinbase, son yolların adeta yükselen yıldızı konumunda…

Peki, SEC’nin halka arz başvurusunu kabul ettiği ve COIN kısaltmasıyla borsada hisseleri satışa sunulacak olan Coinbase’in halk arzıyla ilgili neler bilmeliyiz?

İşte kripto para evrenine büyük değer katması beklenen Coinbase’in halka arz süreciyle ilgili önemli bilgiler…

Coinbase, 2012 yılında ABD’de federal olarak regüle, lisanslı bir kripto para borsası olarak ortaya çıktı. Merkezi San Francisco’da bulunan borsa, Airbnb’nin eski mühendisi Brian Armstrong ile Goldman Sachs eski trader’ı Fred Ehrsam tarafından kuruldu. Coinbase, başlangıçta sadece Bitcoin alım satımı sunuyordu fakat kısa süre sonra başka kripto paraları da eklemeye başladı. Coinbase, kurulduğundan bu yana ABD’deki en büyük merkezi kripto para borsası hâline geldi.

Coinbase, geleneksel halka arz yönteminin aksine, tıpkı Spotify, Slack ve Asana gibi doğrudan listelemeye girmeyi tercih etti. Bu durum ise şu anki yatırımcıların, hisselerini yeni yatırımcılara satabilmeleri anlamına geliyor. Borsa ayrıca, halka arzdan bir gece önce de bir referans alım-satım fiyatı açıklayacak.

Aslında borsa Mart ayında halka açılmayı planlıyordu ancak SEC’nin detaylı incelemesi süreci uzattı. Coinbase ayrıca, geçmişte yapılan işlemlerle ilgili hatalı bilgi verme suçlamalarından ötürü de Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’yla 6.5 milyon dolarlık bir anlaşma yoluna gitmişti.

Borsa bugüne kadar çeşitli fon toplama turlarıyla Andreessen Horowitz ve Tiger Global Management gibi önemli yatırımcılardan 547 milyon dolarlık yatırım aldı. Nasdaq özel piyasa işlemlerinden alınan verilere göre ise borsanın değeri şu anda yaklaşık 90 milyar dolar…

Coinbase’in son açıkladığı rakamlara göre borsanın kimliği doğrulanmış kullanıcı sayısı 56 milyon. Aylık aktif kullanıcı tabanı ise 6.1 milyon. Şirket, 2021 yılı ilk çeyrekte 1.8 milyar dolar gelir, 700 ilâ 800 milyon dolar da net gelir açıkladı. Bu rakamlar, 2020’nin tamamını gölgede bırakırken önceki çeyrekle kıyaslandığında gelir yüzde 200, net gelir yüzde 313 ve işlem hacmi ise yüzde 270 büyüdü. Platformda tutulan varlıkların değeri ise yaklaşık 223 milyar dolar ve bunun 122 milyar dolarlık bölümü, doğrudan kurumsal yatırımcılara ait.

Coinbase’in halka açılması kuşkusuz kripto para piyasaları için bir dönüm noktası teşkil ediyor. Bununla beraber piyasadaki fiyat dalgalanmaları, belirli riskleri de getiriyor. Coinbase’in başarısı, kripto para piyasasının gidişatıyla yakından ilişkili olacak. Bir boğa piyasası, Coinbase’in gelirlerini artırırken ayı piyasalarında ise işlem hacmi çok düştüğünden azalma yaşanıyor. Aradaki ilişki, potansiyel yatırımcılar tarafından iyi analiz edilmeli.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl