Coinbase, Rusya bağlantılı 25 binden fazla adresi engelledi

Başta ABD olmak üzere Batı dünyasının Rusya'ya uyguladığı yaptırımların kripto para endüstrisinde de etkileri görülmeye başlandı. Kripto para borsalarının Rus hesapları engellemesi gerekip gerekmediği tartışmalarının yoğun şekilde yapıldığı bu dönemde Coinbase, suç şüphesi bulunan kişilerle bağlantılı olduğu düşünülen 25 binden fazla adresi bloke ettiğini açıkladı.

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri operasyon Batı’nın ciddi şekilde tepkisini çekerken, Ukrayna yönetimi kripto para borsalarından da Rus hesapların askıya alınmasını talep etmişti. Başta ABD’li borsalar olmak üzere birçok şirket, bu konuda keyfi davranamayacaklarını ancak kanunlara sonuna kadar uyacaklarını söylemişlerdi.

Bu borsalardan Coinbase’in CEO’su olan Brian Armstrong da geçen hafta Twitter’dan uzun bir açıklamayla, kanun dışı aktivitelerle bağlantılı olan tüm hesaplara engelleme getireceklerini ancak hiçbir suç teşkil etmeyen hesaplara müdahale haklarının bulunmadığını belirtmişti.

25 binden fazla adres engellendi

ABD’nin en büyük borsası olarak görülen şirketten bugün yapılan açıklamada ise suç bağlantılı olduğundan şüphe edilen kişilerle bağlantılı olabilecek 25 bin hesabın engellendiği belirtildi:

“Coinbase, birçoğu kendi araştırmalarımızla belirlediğimiz ve yasa dışı faaliyetlerde bulunduğuna inandığımız Rus kişi veya kuruluşlarla bağlantılı 25 binden fazla adresi engellemiştir. Adres tespit edildikten sonra hükumet birimleriyle de paylaşılmıştır”

Şirket açıklamasında ayrıca, işlemlerin blok zincirinde bir kez kaydedildikten sonra değiştirilemeyeceğini ve bu sayede kötü niyetli kişi ya da kurumların takip edilmeyi önlemek için bu kayıtlara müdahale edemeyeceğini de belirtti.

Özellikle ABD ve AB’nin Rusya üzerinde ekonomik yaptırım kararı almalarının ardından, Rusya devlet başkanı Putin’e yakınlığıyla bilinen oligarkların, bu ekonomik zorlukları aşmak için kripto para kullandığı ya da kullanacağı iddia edilmişti.

Ancak birçok borsa yaptıkları açıklamalar ile bu durumun düşünüldüğü kadar kolay olmadığını ve kripto para borsalarının anti para aklama kanunlarına tabi olması, kimlik doğrulamaları ve likidite eksikliğinden ötürü çok büyük meblağların yer değiştirmesinin ya da işlemlerinin yapılmasının mümkün olmadığını açıklamışlardı.

Kraken, Coinbase ve Binance gibi dünyaca tanınmış borsaların CEO’ları da verdikleri röportajlar ve attıkları tweet’lerle kanunlara sonuna kadar bağlı olduklarını ancak hiçbir şekilde tüm Rus halkının hesaplarını kapatma taraftarı olmadıklarını söylemişlerdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl