Coinbase CEO’su Armstrong: Gelirler, yüzde 50’den fazla düşecek

ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong, düşen fiyatlar ve rakip FTX'in iflasının yatırımcı güvenini sarsması nedeniyle kripto para borsasının kazançlarının bu yıl yarı yarıya ya da daha fazla düşeceğini kaydetti.

FTX’in hızlı çöküşü, kripto para endüstrisi için son derece zorlu geçen bir yılın en büyük kötü sürprizi oldu. Ayrıca en yaygın olarak işlem gören token’lardan bazılarının fiyatları düştükçe spekülatörler de geri çekildi. Coinbase’in hisseleri 2022’de yüzde 80’den fazla değer kaybetti. Şirketin üçüncü çeyrek geliri, Bitcoin fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğu 2021’in son üç ayındaki performansının yaklaşık dörtte biri kadar oldu.

Bloomberg’ün “David Rubenstein Show” programında konuşan Armstrong, “Geçen yıl yaklaşık 7 milyar dolar gelirimiz ve yaklaşık 4 milyar dolar pozitif FAVÖK’ümüz (faiz, vergi, amortisman ve amortisman öncesi kazancı) vardı. Bu yıl her şey aşağı sürüklenirken bu oran yaklaşık yarısı veya daha azı gibi görünüyor.” dedi.

“Gelirlerimiz yüzde 50’den daha fazla düştü”

Röportajdan sonra ek yorumlarda bulunan bir Coinbase sözcüsü, 2022 gelirinin 2021 gelirinin yarısından az olmasını beklediğini daha da netleştirdi.

Coinbase daha önce, FAVÖK’e dayalı olarak 2022’de 500 milyon dolardan fazla bir zarar göremeyeceğini belirtmişti. Armstrong’un tahmini, analistlerin 3.2 milyar dolar civarında olmasını bekledikleri tahminle eşleşiyor.

“FTX iflası büyük bir dolandırıcılık”

Armstrong, FTX’in batışının, Bankman-Fried’ın iflastan bu yana verdiği röportajlarda aktardığı gibi, kötü yönetim veya muhasebe hatalarından ziyade “büyük dolandırıcılık” sebebiyle ortaya çıktığını söyledi. Bankman-Fried, şimdiye kadar herhangi bir resmi suçlamayla karşılaşmadı.

Armstrong, hizmet şartlarına ve yasalara aykırı olduğunu söyleyerek, “Görünüşe göre, müşteri parasını borsalarından alıp karıştırmışlar ya da hedge fonlarına taşımışlar. Sonra da çok kötü bir pozisyona düşmüşler.” dedi. Sözlerinin devamında ise “Müşterilerden çalınmış gibi göründüğü için bu paranın bir kısmının geri alınması gerekip gerekmediği konusunda şimdi sorulması gereken gerçekten ciddi sorular olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

“Lobi faaliyetlerine devam” dedi

FTX’in ardından yaşananlara rağmen Armstrong, Capitol Hill’de sektörle ilgili lobi faaliyetlerine devam etmeyi planladığını bildirerek önümüzdeki yıl içinde kriptoya özgü yasaların çıkarılabileceğini öne sürdü. Armstrong, sabit coin’ler, merkezi borsalar ve saklama kuruluşlarıyla ilgili düzenlemelerin yanı sıra emtia ile menkul kıymetlerin nasıl tanımlandığına ilişkin netliğin de önceliğe alınması gerektiğini söyledi.

“Kongre’nin yüzde 20’si kriptoya düşman”

Milyarder CEO, kripto paralarla ilgili olarak, Kongre’nin muhtemelen yüzde 20’sinin hâlâ bu konuya ya çok düşmanca yaklaştığını ya da sektörü bilmediğini söyledi. Ancak bu noktada Kongre’nin çoğunluk görüşünün bu olmadığını söyleyen Armstrong, “Umarım ABD’de bir şeyler elde edebilir ve ardından G20’nin geri kalanına da gidebiliriz.” diye konuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl