Coinbase önlemeseydi tam 1000 kişi Twitter korsanlarının kurbanı olacaktı

Coinbase, 1000'den fazla müşterisinin Twitter saldırganlarına Bitcoin kaptırmalarını önlediğini açıkladı. Coinbase müşterilerinin ilgili adreslere göndermek istediği miktarın 280 bin dolar olduğu belirtildi. Bu miktar, hacker'ların elde ettikleri miktarın iki katından fazla.

hacker

Kripto para borsası Coinbase, 1100’ün üzerinde müşterisinin Bitcoin’lerini Twitter hacker’larına kaptırmalarının önüne geçti.

Geçtiğimiz hafta meydana gelen olayda, Obama’dan Kim Kardashian’a ve kripto para borsalarının hesaplarına kadar çok takipçili birçok hesap ele geçirilmiş, daha sonra insanlar, bu hesaplardan paylaşılan adreslere Bitcoin göndermeye çağrılmıştı.

Coinbase’den yapılan açıklamaya göre, şirketin tuzağa düşen müşterileri, ilgili adreslere toplamda 30.4 Bitcoin gönderecekti ancak son anda engellendi. Mevcut fiyatlarla bu BTC’lerin değeri yaklaşık 280 bin dolar ediyor. Bu miktarın, hacker’ların kurbanlardan elde ettiği 120 bin dolarlık toplam miktarın iki katından daha fazla olduğunu belirtmek gerekiyor.

Coinbase, harekete geçmeden ve adresleri henüz kara listeye almadan önce, borsanın 14 müşterisi, bilgisayar korsanlarına yaklaşık 3000 dolar değerinde Bitcoin gönderdi.

Gemini, Kraken ve Binance kullanıcılarının da bu adreslere Bitcoin göndermeye çalıştıkları fakat sayılarının Coinbase müşterileri kadar çok olmadığı kaydediliyor.

Twitter, hesapların sosyal mühendislik yoluyla ele geçirildiğini açıklamıştı. Şirket, toplamda 130 hesabın hedeflendiğini bildirmişti. Twitter’da en çok takipçiye sahip Barack Obama’nın hesabından Bill Gates ve Elon Musk gibi önemli kişiliklere kadar birçok hesaba erişim sağlandı.

Ele geçirilen Bitcoin’ler nereye gitti?

Hacker’lar, elde ettikleri BTC’leri daha sonra küçük parçalara bölerek farklı cüzdanlara dağıttılar. Blockchain analiz şirketi Elliptic’e göre, çalınan BTC’lerden yüzde 22’si işlemleri gizlemek için kullanılan Wasabi Wallet adresine aktarıldı. Ayrıca hacker’ların bir miktar Bitcoin’i de CoinPayments, Coinbase ve BitPay gibi platformlara gönderdiği belirlendi. Binance de çalınan BTC’lerin çok küçük bir kısmının giriş yaptığı borsalardan.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl