Kripto Para Borsası Coinbase, Son Hamlesinin Faturasını Ağır Ödüyor

Kripto para borsası Coinbase, iki Amerikan devlet kurumuna kripto para adreslerini izlemeye yarayan bir yazılım lisanslamak istemesinin faturasını ağır ödüyor.

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan ABD merkezli Coinbase’in geçtiğimiz günlerde iki Amerikan devlet kurumuyla kripto para adreslerini izleyen bir yazılım satmak için görüşmelerde bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Bu olayın ardından Coinbase’e tepkiler çığ gibi büyüdü. Birçok kullanıcı, Coinbase hesaplarını sildiğini bildirirken sosyal medyada “#DeleteCoinbase” kampanyası başlatıldı.

Son veriler, borsadan son birkaç günde on binlerce Bitcoin çıkışı olduğunu gösteriyor. Kripto paralara ilişkin veriler sunan Glassnode şirketine göre, bu süre zarfında Coinbase’den 22 bin 137 BTC çıkışı oldu. Geniş zaman dilimine bakıldığında böylesine bir BTC çıkışı uzun dönemdir görülmüyor. Coinbase cüzdanlarından en son bu kadar BTC çıktığında tarih 28 Temmuz 2017’ydi. Bununla birlikte hareketin Coinbase hesaplarını kapatan kullanıcılardan mı kaynaklandığı yoksa borsanın fonlarını yeni bir cüzdana taşıması nedeniyle mi olduğu belirsizliğini koruyor.

Coinbase, diğer yandan büyük fiyat hareketleri sırasında sık sık erişim kesintileriyle gündeme geliyor. Böyle bir kesinti en son 1 Haziran’da yaşanmıştı. Borsa, o sırada tam 5 kat trafik artışı olduğunu bildirdi. ABD merkezli şirket, son 3 ayda 4 kez kesinti yaşadı. Borsanın bugüne kadar büyük fiyat hareketleri sırasında toplamda 11 kez kapandığı belirlendi.

Son olarak Coinbase’in ABD hükümetine kripto para adreslerini takip etmeye yarayan yazılımını lisanslamak istemesinin şirketin geçen yıl Blockchain analiz girişimi Neutrino’yu satın almasından sonra gelmesi dikkat çekici. Bu satın alım, kurucuların “Hacking Team” adlı bir gözetim teknolojisi şirketiyle olan bağlarından dolayı eleştirilmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl