Coinbase, Bitcoin teminatlı kredi programını sonlandırıyor

SEC ile problemler yaşayan ve geçtiğimiz günlerde küresel bir platform kurma kararı alan Coinbase borsası 10 Mayıs günü itibarıyla Bitcoin teminatıyla borç alma programını sonlandıracak. Bu program sayesinde 1 milyon dolara kadar borç alınabiliyordu.

ABD’nin en büyük kripto para borsası olan Coinbase, “Barrow” adlı Bitcoin teminatıyla borç alınabilen programını sonlandırıyor.

Borsa konuyu müşterilerine bir e-mail yoluyla iletirken, daha önce alınmış krediler konusunda ise bir değişikliğin olmadığını belirtti:

“10 Mayıs 2023 gününden itibaren Coinbase müşterileri Barrow programını kullanamayacaklar. Ödenmemiş olan ve süresi devam eden kredilerle ilgili bir problem bulunmamaktadır ve kullanıcıların fazladan bir adım atmasına gerek yoktur. Kredi geçmişinizi görmeye de devam edebileceksiniz”

Öte yandan SEC ile birçok regülasyon problemi yaşayan Coinbase’in bu programı sonlandırmasının sebebi ise kurumla yaşanan sorunlar değil. Borsanın açıklamasında, programa olan ilginin azalmasından ötürü böyle bir karar alındığı ifade edildi. Program ilk olarak 2020 yılının Ağustos ayında duyurulmuş ancak uzun süre sonra 2021 yılının Kasım ayında hayata geçmişti.

Bitcoin teminat gösterilerek 1 milyon dolara kadar kredi alınabilen programda yıllık %8.7’lik faiz uygulanıyordu ancak rakamlar değişkenlik gösteriyordu.

Bilindiği gibi ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), özellikle staking programlarını da yatırım sözleşmesi kategorisine koyduğunu dile getiriyordu. Bu yüzden Kraken borsası staking hizmetlerini sonlandırmıştı. Coinbase ise bu tarz hizmetlerin kesinlikle yatırım sözleşmesi olmadığını dile getiren sert bir yazı yayımlamıştı.

Tüm bunların yaşandığı esnada SEC, Coinbase borsasına Wells Notice uyarısı göndermiş, Coinbase ise kuruma, dijital varlıklar konusunda kamuya açık kurallar belirlemesi için dava açmıştı.

ABD’de Wells Notice yazısı/uyarısı gönderilen şirketlere SEC, genelde dava açıyor ancak kurum, henüz Coinbase’e dava açmış değil.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl