Coinbase’den “kripto kışı” için hazırlık: 4.4 milyar dolar nakit stoğu

Veri analiz şirketi Palantir'in, ortaya çıkabilecek "beklenmedik bir kriz" durumuna karşı 50 milyon dolarlık fiziki altın alımı yapmasının ardından şimdi de Coinbase borsası benzer bir hamlede bulundu. Nasdaq'ta listelenen borsanın; muhtemel regülasyon engelleri, siber saldırılar ve işlem hacimlerindeki düşüşlere karşı koruma sağlamak için 4.4 milyar dolarlık nakit stokladığı belirtildi.

Tüm dünyada hızla büyümeye devam eden ve son olarak Japonya’nın büyük bankalarından MUFG ile ortaklık kuran Coinbase borsası, kripto para endüstrisinde yaşanabilecek muhtemel bir kriz, topluluk terimiyle ise “kripto kışı” durumunda da yatırımlarına devam edebilmek için nakit dolar seviyesini artırdı.

Amerikan medyasından The Wall Street’e konuşan Coinbase finans yöneticisi Alesia Haas, borsanın en kötü senaryoda bile büyümek için yatırım yapmaya devam edebilmesi amacıyla nakit rezervleri tuttuğunu söyledi. Borsanın nakit rezervleri geçen senenin sonunda 1.1 milyar dolar iken, Haziran sonu itibariyle bu rakam 4.36 milyar dolara çıktı.

Haas, WSJ’ye yaptığı açıklamada, “Kripto kışına girmemiz durumunda, hem ürün yelpazemizi genişletmeye hem de yeni yatırımlar yapmaya devam edebilmemiz için bu nakit rezervleri korumak zorundayız” dedi.

Bilindiği üzere Coinbase, neredeyse gelirlerinin tümünü yüksek işlem ücretlerinden elde ediyor. Kripto para endüstrisinde 2020 sonunda başlayan dev büyüme borsanın da gelirlerinde ciddi bir artış görmesini sağlamıştı. Hatırlanacağı üzere, geçen hafta kazanç raporunu açıklayan borsa, yılın ikinci çeyreği için 1.6 milyar dolarlık net gelir duyurmuştu. Bu rakam geçen senenin ikinci çeyreğinde ise sadece 32 milyon dolardı. Şirket ayrıca, ikinci çeyrekte halka arz da olmuştu.

Haas ayrıca bu rezervlerin yeni şirket alımları için de kullanılabileceğini belirtti. Bilindiği üzere borsa son aylarda veri analizi platformu Skew, yatırım görselleştirme startup’ı Zabo ve bir blok zincir altyapı sağlayıcısı olan Bison Trails’i satın almıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl