Coinbase bugün 950 kişiyi işten çıkarıyor: Yeniden yapılanma açıklaması

ABD'nin en büyük borsası olarak kabul edilen Coinbase, yeniden yapılandırma çalışması kapsamında yaklaşık 950 kişiyi bugün işten çıkaracağını açıkladı.

Kripto krizinin vurduğu büyük borsalardan biri olan hisse değeri şu anda kendi tarihinin en dip seviyesinde bulunan Coinbase borsası, büyük bir işten çıkarma hareketi başlatacağını duyurdu. Borsa, bugün itibarıyla 950’ye yakın çalışanının işine son verecek. Borsa, kripto paraların yine sert düşüşler yaşadığı 2022’nin haziran ayında da 1100 kişiyi işten çıakrmıştı. Bu sayı o dönemki toplam oranının %18’ine tekabül ediyordu.

“Kripto bir yere gitmiyor”

Coinbase’in resmi sitesinden konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CEO Brian Armstrong, şirketin zor bir durumda olmadığını ancak kârlılık oranlarındaki ciddi azalmadan dolayı böyle bir adım atmaları gerektiğini belirtti:

“Coinbase’in güçlü bir sermayesi vardır ve kripto sektörü hiçbir yere gitmemektedir. Büyük bir rakibimizin oyun dışı kalmasının da dahil olduğu olaylar, kârlılık oranlarımızda düşüş yaşanmasına sebep olmaktadır. Regülasyonların daha net olması gibi gelişmelerin meyvelerini almamız ise zaman alacaktır. Dolayısıyla bu ortamda, yüzde 25 oranda iş gücümüzle yolları ayırma gibi zor bir karar almak durumunda kaldım. Bu adımdan etkilenecek olan tüm çalışanlarımız bugün bilgilendirilecektir”

Hisseler önce yükseldi sonra düştü

Şirket, açıklamasında işten çıkarmaların yeniden yapılanma hareketi çerçevesinde yapılacağını kaydetti. Açıklamanın ardından ABD borsalarının piyasa öncesi hareketlerinde Coinbase hisselerinde %3’lük artış görüldü ancak bu yükseliş kısa süre içinde yerini düşüşe bıraktı. Hisseler, yüzde 3.8 düştü.

Hatırlanacağı üzere borsa geçtiğimiz hafta New York regülatörü olan Finansal Hizmetler Departmanı’yla 100 milyon dolarlık bir anlaşmaya varmıştı Bu ücretin 50 milyon doları ceza, 50 milyon doları ise yeni üye alımlarındaki kontrolü sıkılaştırmak için gereken altyapıyı güçlendirme ödemesi olarak kullanılacaktı. O anlaşmanın ardından da borsanın hisselerinde yükseliş yaşanmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl