Kripto para borsası Coinbase’in ticaret hacmi çakıldı

Binance gibi kripto para borsaları nispeten istikrarlı kalırken Coinbase'in ticaret hacmi Ocak'tan bu yana yüzde 83 oranında geriledi.

Kripto varlık araştırma şirketi Diar, CoinApi’den elde ettiği veriler üzerinden dünyanın diğer bölgelerinde bulunan, yalnızca kripto paralar arasında ticaretin mümkün olduğu kripto para borsalarının istikrarlı, hatta yükselen hacimler görmesine karşın USD ile yapılan kripto para ticaretinin 2018 yılında düştüğünü ortaya koydu.

Araştırmaya göre ABD’deki en ünlü kripto para platformu olan Coinbase, Ocak’tan bu yana hacimlerinde yüzde 83 oranında azalma gördü. Coinbase, yaklaşık 21 milyar dolarlık bir zirveden Temmuz ayında 3.9 milyar dolara düştü. USD ile kripto para ticaretini mümkün kılan diğer borsalar Bitstamp ile Kraken, Coinbase’den daha az olsa da yine de önemli düşüşler yaşadılar.

Bunlara karşı dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance, BTC, ETH, BCH ve LTC piyasalarındaki hacimlerinde yavaş bir düşüş yaşadı. Borsa, Şubat ayındaki 17.5 milyar dolarlık zirveden Haziran’da 9.4 milyar dolara gerilese de bir sonraki ay, Temmuz’da 11.3 milyar dolara çıktı.

Bu arada genellikle ikinci en büyük kripto para borsası olan OKEx ise Haziran ve Temmuz ayları arasında işlem hacminde artış gören bir başka borsa oldu. Haziran’da 2.9 milyar dolarlık işlem gerçekleştiren OKEx, Temmuz’da bu sayıyı 5.7 milyar dolara çıkardı. Bu yalnızca aylık yüzde 97 artış değil, aynı zamanda OKEx için yeni bir aylık rekor anlamına da geliyor.

Öte yandan ne Coinbase ne de Bitstamp USD’ye bağlı stabilcoin Tether’i (USDT) desteklerken hem OKEx hem de Binance destekliyor.

Güvenilirlik açısından kripto para topluluğunda tartışma konusu olan Tether, geçtiğimiz birkaç hafta boyunca piyasaya yüz milyonlarca dolarlık yeni token’lar çıkardı. Bu, belki USDT’yi destekleyen borsalardaki hacim farklılıklarını açıklamaya yardımcı olabilir.

Ek olarak şimdiye kadar yalnızca kripto paralar arası ticarete izin veren Binance, geçtiğimiz günlerde Lihtenştayn merkezli bir şirketle ortaklık kurarak EURO ve CHF ile kripto para ticareti yapılabilecek Binance LCX adında bir borsa için ilk adımı attı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl