Coinbase çalışanlara bildirdi: Yüzde 18 çıkarılacak

ABD'nin ve dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase, bugün çalışanlarına gönderdiği e-postayla %18 oranda göreve son verilme politikası uygulanacağını bildirdi. Boğa piyasasında çok hızlı büyüdüklerini belirten CEO Armstrgong ise, e-mail'de muhtemel bir resesyon tehlikesine vurgu yaptı.

Geçtiğimiz haftalarda işe alımları durduran Coinbase borsası, küresel krizin olduğu bu dönemde %18’lik oranda çalışanın işine son verecek. Borsa; Rain, Bitso ve Mercado Bitcoin gibi kripto para borsalarının ardından uygulayacağı bu politikayı çalışanlarına bir e-posta ile de bildirdi.

“10 yılın ardından bir resesyon görünüyor”

Şirket CEO’su Brian Armstrong’un imzasıyla gönderilen e-mail’de, borsanın boğa sezonunda çok hızlı büyüdüğü ve ciddi şekilde masraf yönetimi içine girmesi gerektiği belirtildi ve resesyon vurgusu yapıldı:

“10 yıllık ekonomik bir patlamanın ardından şimdi ise bir resesyon dönemine giriyor gibi gözüküyoruz. Yaşanacak bir resesyon, bizi başka bir kripto kışına doğru çekebilir ve bu dönem beklenenden de uzun sürebilir. Kripto kışları, işlem aktivitesinin ciddi derecede düştüğü zaman dilimleridir. Ekonomiyi ya da piyasaları bu dönemde öngörmek zordur ve biz de her zaman en kötü senaryoya göre plân yaparız ki, her şartta şirket yoluna devam edebilsin… Şu anda çalışanlarımızın masrafları çok yüksek ve biz bu durumu, bu belirsiz piyasada etkin şekilde yönetmek durumundayız.”

“Gereğinden fazla alım yaptığımız çok açık”

Armstrong kendisinde de sorumluluk görerek gereğinden fazla alım yaptıklarını kabul etti ve ayrıca işten çıkarılacak kişilerin sistemle bağlantılarının tamamen kapatıldığını söyledi:

“Çıkarılacak kişilere insan kaynaklarından bildirim yapıldı. Bu kişilerin şirket sistemlerine ulaşma yolları da kesildi. Müşteri bilgilerine erişimin kısıtlanması ve tek bir müşterinin bile zarar görmemesi adına kısa sürede uygulanabilecek en pratik çözüm buydu. Her şeyi düzeltmek için çok çalışmış olsak da, gereğinden fazla alım yaptığımız bana göre artık çok açık…”

Geçtiğimiz haftalarda birçok kripto para borsasının yanında Tesla da çalışanalrının %10’uyla yolların ayrılacağını duyurmuştu. Yine bugün kripto kredi platformu BlockFi, %20’lik oranda çalışanın işten çıkarılacağını bildirdi.

6 milyar dolar nakit

Şirketin kurumsal gelişimden sorumlu yöneticisi Emilie Choi ise yaptığı açıklamada bunun bir kereye mahsus bir işten çıkarma olduğunu ve Coinbase’in bilançosunda şu anda 6 milyar dolarlık nakit bulunduğu bilgisini verdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl