Coinbase CEO’su Armstrong Dubai ve ABD hamlesini açıkladı

ABD'nin en büyük kripto para borsası olan Coinbase'in ünlü CEO'su Brian Armstrong, şirketin Dubai'de de yatırım yapacağını ve burada bir ofis açacağını duyurdu. ABD'de kalmaya devam edeceklerini belirten Armstrong, SEC ve kurum başkanı Gary Gensler'ı da eleştirdi.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Birleşik Arap Emirlikleri’nin en bilinen ve gelişmiş şehirlerinden biri olan Dubai’den çok önemli açıklamalarda bulundu. ABD medyasından CNBC’nin sorularını cevaplayan genç CEO, regülasyon sorunları yaşamalarına ve küresel bir platform açacaklarını duyurmalarına rağmen ABD’de kalmaya da devam edeceklerini belirtti.

SEC ve Gary Gensler’ın, birçok regülatör kurumun aksine tek başına ve kripto karşıtı bir politika belirlediğini belirten Armstrong şu ifadeleri kullandı:

“İnsanlar alternatif aradılar ve kriptoyu seçtiler”

ABD’deki bankacılık krizi insanların, başta Bitcoin olmak üzere kripto paralara yönelmesine neden oldu. İnsanlar alternatif aradılar. Kripto paralar, finansal sistemi güncellemek için teknolojik bir araçtır. Bu finansal sistemin kesinlikle güncellenmeye ihtiyacı var. Bizim çalıştığımız 5 banka var. Bunlardan ikisi iflas etti ancak biz yeni anlaşmalar yaptık ve yerimizi aslında sağlama aldık. Dolayısıyla bu krizden çok fazla etkilenmediğimizi söyleyebilirim.

“Doğu’ya da açılmamız gerektiğini gördük”

Bizim amacımız dünyadaki ekonomik özgürlüğü artırmaktır. Bunu daha önce de birçok kez söyledik. Kripto paralar da bu hedefe ulaşmak için en gerekli teknoloji diye düşünüyoruz. Biz küresel bir platform kurduğumuzda, bundan herkes faydalanabilecek. Biz yarı kürenin batı tarafında zaten güçlüyüz ancak doğu tarafına da gelmek istedik. Şu anda bulunduğumuz Dubai de bu anlamda çok önemli adımlar atıyor. Ortadoğu, Afrika, Hindistan… Bunların hepsinde Dubai ve BAE’nin büyük etkisi var. Dolayısıyla ABD’li bir şirket olarak buraya gelip yatırım yapmak bizim için doğal… BAE’yi bir kripto merkezi olarak a görüyoruz.

“ABD’de kalıyoruz”

Biz her zaman ABD’de olmaya devam edeceğiz. Bu adımları atıyor olmamız ABD’den ayrılacağımız anlamına gelmiyor. Ancak ABD şu anda regülasyonlarda çok geride kalmış durumda… Avrupa Birliği, Birleşik Krallık, bunların hepsi bizi kabul etti ve regülatörlerle iyi görüşmeler yaptık. Dubai’ye ilk kez geliyorum ama burada da çok iyi tepkiler aldık. ABD’de bizim görmek istediğimiz de, buradaki gibi açık ve net kural kitabıdır. Biz müşterilerin korunmasını istiyoruz.

“Gensler ve SEC, tek başına hareket ediyor”

Bizim halka arz olan bir şirket olmamıza izin veren zaten SEC’dir. Ben birçok regülatörle hatta Beyaz Saray’la bile görüşüyorum. Hepsi açık kurallar olması konusunda bizimle aynı fikirdeler. Burada aykırı davranan, kripto karşıtı gibi davranan aslında SEC… Gary Gensler, tek başına ve kripto karşıtı şekilde hareket ediyor. Bazı davalar da açtı. Bunların kripto sektörüne katkısının olduğunu düşünmüyorum. Ama bu açık ve netliğin gelmesi açısından da bizim için avantaj…

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl