Coinbase CEO’su Armstrong, kripto para listeleme sürecini paylaştı

Dönem dönem SEC ile ilgili sert açıklamalarda bulunmaktan çekinmeyen Coinbase borsası CEO'su Brian Armstrong, ünlü podcast'çi Lex Fridman'a konuk oldu. Coinbase'in menkul kıymet listelememe konusunda büyük bir uğraş verdiğini belirten Armstrong, "Bir gün kripto-menkul kıymetleri listeleyeceğimize inanıyorum ancak bugün bunu yapamayız" dedi.

ABD ve dünyanın en büyük borsalarından biri olan Coinbase’in başındaki isim olan Brian Armstrong, Lex Fridman podcast’inde önemli açıklamalarda bulundu. Hatırlanacağı üzere yaklaşık 2 hafta önce Coinbase içindeki bir çalışanın, hangi coin’lerin listeleneceği konusunda bilgi elde ettikten sonra bu konuda işlemler yapması üzerine Adalet Bakanlığı dolandırıclık davası açmış, SEC ise yaptığı açıklamada menkul kıymet listeleme soruşturması başlattığını duyurmuştu.

Podcast’in sunucusu olan Lex Fridman ise programın, SEC’nin 9 token ile ilgili açıklamasından önce kaydedildiğini vurguladı.

“Washington’da artık kripto paralar seviliyor”

Sadece 3 sene önce herkesin kripto paraları engellemek için çalıştığını ancak bu durumun şu anda büyük bir değişime uğradığını belirten Armstrong şu ifadeleri kullandı:

“Biz 100 ülkede hizmet veren bir ülkeyiz. Dolayısıyla kripto para regülasyonları dediğiniz zaman ülkeden ülkeye ve bölgelere kadar birçok şey değişiyor. Ancak ABD’den örnek vermem gerekirse, Washington’a gittiğimde orada konuştuğumuz regülatörlerin büyük bölümü eski kötümserliklerinde değiller. Örnek olarak eskiden ‘kripto paralar çok tehlikeli, onları nasıl önleyebiliriz?’ diye düşünüyorlarlardı ama şimdi bu şekilde değil. Şimdi büyük bölüm, ‘Kripto paralar iyi. inovasyonun yanında durmalıyız ama kötü aktörleri de dışarı atmalıyız. Bu yüzden regülasyonlar gerekli’ tarafında duruyorlar”

Coinbase’in listeleme süreci: Çok titiz ve sert bir aşamamız var

Kripto para listelenmeleri konusunda da önemli açıklamalar yapan Armstrong kendilerinin kripto paralar konusunda bir karar verici mecra ya da bir dava hakimi gibi görülmek istemediklerini, her listeledikleri kripto parayı da tavsiye etmiş gibi lanse edilmekten rahatsız olduklarını belirtti:

“İnternetin ilk dönemlerinde de aslında böyleydi. ‘Kötü ya da iyi bir web sayfası nasıldır?’ sorusuna cevap veren herkes o dönem yanılmış olabilirdi. Bugün AppStore kontrollerinde Apple da ciddi zorluklar yaşıyor. Peki biz ne yapıyoruz? Çok titiz ve sert bir araştırma aşaması var. Kripto paranın menkul kıymet olup olmadığına bakıyoruz. Öyle olduğunu düşünüyorsak, kesinlikle borsada listelemiyoruz. ABD’de bu konuda çok net kanunlar var. Zaten biz SEC’den de broker ve aracı kurum lisansı da aldık. İleride mutlaka kripto-menkul kıymet listeleyeceğimizi düşünüyorum ama bugün bunu yapmak imkansız. Daha sonra varlığın akıllı kontratında sorun var mı diye bakıyoruz ya da manipüle edilme şansını kontrol ediyoruz. Kurucusunun geçmişini kontrol ediyoruz. Eğer bunlarda sorun yoksa listeliyoruz”

“Bitcoin, kripto ekonomisinin rezerv parası…”

Varlıklarını kripto paralarda tuttuğunu ve harcama yapmadığı sürece fiat paraya çevirmediğini belirten Armstrong, Çin’in yükseldiği ve güçlendiği bir dünyada kripto paraların insanlık için büyük fayda getireceğini belirtti:

“Varlıklarımı kripto paralarda tutuyorum. Eğer bir yere gideceksem veya bir harcama yapacaksam, son anda, son dakikada onu dolar ya da euroya çeviriyorum. Ben kripto paraların ileride insanlar için de büyük bir fayda sağlayacağını düşünüyorum. Çin’in yükselişi devam ederse, o bölgedeki otoriter yönetim de artacaktır. Merkezi bir doğu ile merkeziyetsiz Batı olacak. Bu durum, kripto paralara ve merkeziyetsizliğe olumlu bakan Batı ülkeleri için çok büyük faydalar sağlayacak. Bitcoin’in de kripto ekonomisinin rezerv parası olduğuna inanıyorum”

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl