Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Coinbase CEO’su Armstrong: Metaverse, internetin geleceğidir

ABD'nin en büyük kripto para borsası Coinbase'in kurucu ortağı ve CEO'su Brian Armstrong ile şirketin ürün yöneticilerinden Alex Reeve, Coinbase'in metaverse'e bakış açısını değerlendirdikleri bir yazı kaleme aldılar. İkili bu evreni, farklı sanal dünyaların birbirleriyle bağlantılı olduğu bir yer olarak tanımlarken, insanların buradaki dünyalarda bir kimlik sahibi olacağını hatta her dünyada farklı kimliklerin de önplâna çıkacağını belirttiler.

Facebook’un, ana şirketinin adını “Meta” olarak değiştirmesiyle, son dönemin en çok konuşulan terimlerinden biri haline gelen “metaverse” ile ilgili Coinbase borsasının iki yöneticisi, Brian Armstrong ile Alex Reeve’den bir değerlendirme yazısı geldi.

“Coinbase metaverse ile ilgili ne düşünüyor” başlıklı yazıda özellikle bu teknolojinin hala emekleme evrelerinde olduğu belirtildi ve burada kimlik sahibi olunmasının önemine değinilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Milyonlarca dolara arazi satılıyor”

Bugünlerde herkes metaverse’ü konuşuyor. İlk dönem metaverse platformlarındaki bazı sanal araziler milyonlarca dolara satılıyor. Facebook gibi büyük bir şirket adını Meta olarak değiştiriyor. Aslında bu yeni bir terim değil. Yazar Neal Stephenson, 1992 yılındaki “Snow Crash” kitabında bu terimi kullanmıştı.

Ancak teknoloji geliştikçe hepimiz, sırada ne olduğunu düşünmeye başladık.

“İnternetin geleceği olarak tanımlıyoruz”

Coinbase olarak metaverse tanımlamasında yazar Matthew Ball’un yorumlarından oldukça yararlandık. Biz Metaverse’ü şu şekilde tanımlıyoruz:

İnternetin geleceği: İnsanların çalışabileceği, işlem yapabileceği, sosyalleşebileceği, oynayabileceği ve birbirine bağlı sanal dünyalardan oluşan, çok büyük, etkileşim yaratabilen ve birlikte çalışabilir, gerçek zamanlı bir platform.

“Merkeziyetsiz ekosistemde dijital sahiplik”

İnternetin en eski versiyonu olan Web1, statik web sayfalarına erişim ile ilgiliydi. Web2, kapalı ekosistemlerde interaktif, sosyal deneyimler etmeydi. Web3 ise, merkeziyetsiz ve açık bir ekosistemde dijital sahiplik ile ilgili… Metaverse, Web3’ün gelecekteki evrimleşmiş halidir. Aslında metaverse, nsanların fiziksel dünyada yapabilecekleri her şeyi yapabilecekleri, tamamen çalışan bir ekonomiye sahip, merkezi olmayan, birbirine bağlı sanal dünyalar bütünü olacaktır.

“Sadece oyun oynamak ya da web3 değil”

Aslında metaverse sadece oyun oynamak, sanal gerçeklik ya da web3 de değildir. Bunların hepsini metaverse’de yapabilirsiniz ancak sadece bunlarla ilgili de değildir.

Bugünkü internet dünyası gibi, metaverse de, donanım ve altyapıya, araçlarla standartlara ve regülasyonlara bağlı olacaktır. Ancak bunların hiçbiri tamamen geliştirilmiş değil.

“Birçok, birbirine bağlı metaverse olacak”

Bugünkü internetin aksine, sadece bir tane metaverse olmayacak. Birçok metaverse olacak. Ve bunların hepsi birbirine bağlanabilecek. Dolayısıyla metaverse’de bir güven sorunu olmaması çok önemli… İnsanlar, bir aracıya bağlı olmadan direkt olarak birbirleriyle etkileşime geçebilmeliler. Kimse bir yönetici kurumdan izin almak zorunda kalmamalı.

“Kimlik transferi merkeziyetsiz ekonomiyle sağlanır”

Tüm bunları elde etmek için ise metaverse, sanal dünyalar arasında hem sahiplik hem de kimliği transfer edebilmelidir. Bunların doğrulanması sorunsuz yapılabilmelidir. Ödemlerin, satış ve alışların sorunsuz yapılabilmesi, gelir elde edilebilmesi merkeziyetsiz bir ekonomiyle olabilir.

“Kimlik sizin kim olduğunuzu belirler”

Kimlik, sizin metaverse’ün dünyaları arasında nasıl tanımlandığınızı ve kim olduğunu gösterir. Metaverse’de kimliklerimiz, bizi temsil eden kendimize özgü avatarlarla olmalı. Giriş ve doğrulama kolay olmalı.

Coinbase olarak, kimliğin tüm bileşenleri bir araya getirmeye yardımcı olmak istiyoruz. Aslında metaverse için bir kimlik yaratılmasını istiyoruz. ENS ile çalışmamızın ardındaki maksat bu… Cüzdana dönüşen kendine özgü bir kullanıcı adı NFT’si oluşturmak…

“Bu para kazanmakla ilgili değil”

Sonuç olarak bu da, kullanıcıların kendilerine özgü bir kimlik kartı ile metaverse’ün farklı dünyalarında dolaşabilmelerine olanak tanıyacak.

Aslında bu Coinbase’in işlerini büyütmesi ya da para kazanmasıyla ilgili bir durum değil. Bu, metaverse’ün kritik bir parçasını inşa etmekle ilgili…

Şunu biliyoruz ki, metaverse her zaman olacak ve birbirine bağlı sanal dünyalardan oluşacak. Bizim amacımız bunu herkes için kolaylaştırmak ve bu dünyalarda bir kimlik sahibi olunmasına yardımcı olmak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl