Coinbase CEO’su Armstrong’a “proje çalma” iddiasıyla dava açıldı

ABD'nin en büyük kripto para borsası Coinbase'in CEO'su Brian Armstrong'un, yatırım yapma bahanesiyle bir blok zinciri şirketinin projesini çaldığı iddia edildi. Armstrong'a konuyla ilgili dava açılırken, mahkeme konusu olan olayın 2019'da yaşandığı, Armstrong'un o dönem üzerinde çalıştığı bir başka şirketi için gerekli olan bilgileri elde etme amacıyla böyle bir girişimde bulunduğu belirtildi.

Geçtiğimiz Nisan ayında Nasdaq borsasında hisseleri listelenmeye başlayan ve 2021 yılında müthiş bir büyüme kaydeden Coinbase borsasının CEO’su Brian Armstrong’a proje çalma suçlamasıyla dava açıldı.

Davayı açan şirket olan ve blok zinciri projelerine destek olmak için yatırım yapan bir firma konumundaki MouseBelt Labs, Kaliforniya Yüksek Mahkemesi’ne bir şikayet dilekçesi sundu. Resmi belgedeki iddialara göre; Brian Armstrong 2019 yılının Haziran ayında, Knowledgr adındaki şirkete yatırım yapma vaadiyle, kendisine ait olan ve o dönem üzerinde çalıştığı ResearchHub için gizli bilgileri elde etti ve bu sayede kendisine rakip olan Knowledgr şirketini adeta geride bırakarak elimine etmiş oldu.

Armstrong’un ayrıca o dönem, Knowledgr şirketine, firmanın işleriyle bağlantılı olan bazı token’ları da Coinbase’de listeleme sözü verdiği iddia ediliyor. MouseBelt şirketi ise Armstrong, Coinbase ve ona bağlı kuruluşları dolandırıcılık, haksız yere zenginleşme ve yapılacak bir sözleşmeye müdahale ile suçluyor. Şirket ayrıca, Coinbase’den tazminat da talep ediyor. Ancak bu konuyla ilgili bir meblağ ise telaffuz edilmiyor.

“Kişisel olarak da yatırım önerdi” iddiası

MouseBelt şirketinin iddiaları bunlarla da bitmiyor. Şirketin şikayetine göre; Armstrong 2019 Haziran’ında tüm bunlara ek olarak Knowledgr kurucusu olan Patrick Joyce ile de bireysel olarak temasa geçti ve ona kişisel olarak da şirkete, %1’lik hisse karşılığında 50 bin dolarlık yatırım yapmak istediğini söyledi. İddiaya göre ayrıca Armstrong, yapılacak bazı ön çalışmaların ardından Coinbase’in de daha büyük yatırımlarla gelebileceğini belirtti. 50 bin doların da Temmuz ayında Knowledgr şirketine ulaştığı ortaya çıktı.

“Tek amacı rakip şirketi elemek değildi”

Şikayete dilekçesine göre, Armstrong’un tek amacı MouseBelt’in çalışmalarını kendi şirketi için çalmak ve muhtemel bir rakibi ortadan kaldırmak değildi. Armstrong aynı zamanda, ResearchHub için MouseBelt’in Knowledgr’a verdiği finansal, tasarım ve teknik kaynakların da getirilerini elde ederek, kendi şirketinin (ResearchHub) bir an önce hayata geçmesini sağlamak istiyordu. İddiaya göre, çalışmalar MouseBelt’ten alınacak ancak maliyet çok daha az olacaktı.

Armstrong ile ilgili iddialar bunlarla da sınırlı değildi. MouseBelt’e göre; Armstrong, Knowledgr CEO’luğuna devam edebileceğini söylediği Joyce’a aynı zamanda ResearchHub’da da önemli bir koltuk vereceğini belirtti.

MouseBelt ayrıca, Joyce’un da, Knowledgr için kullanılması gereken bir algoritma sistemini ResearchHub’a geçirdiğini de belirtiyor.

Konuyla ilgili konuşan bir Coinbase sözcüsü ise, “Davadaki iddiaların asılsız olduğunu düşünüyoruz. Masumiyeti kanıtlayacağımız duruşmaların gelmesini sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl