Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

NYT: Coinbase, kadın ve siyahi çalışanlara daha az maaş ödüyor

New York Times, Coinbase'in kadın ve siyahi çalışanlara, denk seviyelerdeki diğer çalışanlara göre daha az maaş ödediğini yazdı.

coinbase

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Coinbase için çok ciddi bir iddia ortaya atıldı. ABD basınından New York Times’ın haberine göre dev borsa, siyahi ve kadın çalışanlarına teknoloji endüstrisinde olması gerekenden çok daha az maaş ödüyor. NY Times Kasım ayında da Coinbase’in siyahi çalışanlarıyla sorunlar yaşadığını belirten bir başka haber daha yayımlamıştı.

Şirket yetkilileri Kasım ayında çıkan haberin ardından bu tür şikayetlerin birkaç çalışan ile sınırlı olduğunu belirtmişlerdi ancak Coinbase’in iç ödeme verileri özellikle son haber konusunda net veriler ortaya koyuyor ve siyahi ve kadın çalışanların, diğerlerine göre daha adaletsiz bir politikaya maruz bırakıldığını gösteriyor.

Kısa zaman içinde şirketle ilgili olumsuz haberlerin arka arkaya gelmesi ise henüz ay başında halka arz ile ilgili ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na ön belgelerini sunan ve Bitcoin‘deki yükselişten de yararlanarak halka arz piyasasına girmek isteyen şirket için hiç de iyi olmadı.

Denk seviyedeki kadınlar 13 bin dolar daha az kazanıyor

Hatırlanacağı üzere Kasım ayındaki haberden önce de Coinbase, şirket çalışanlarının politik konulardan uzak kalarak CEO Brian Armstrongun yeni ‘apolitik çalışma şekli’ni kabul etmek ya da iş yerinden ayrılmak seçenekleri arasında bırakılmalarıyla manşetleri süslemişti. Şirketle ilgili yapılan son haberler ise içeride hala ciddi sorunların olduğunu gösteriyor. NewYork Times’daki habere göre Coinbase’deki denk iş seviyelerindeki kadınlar, erkeklere oranla ortalama 13 bin dolar ya da yüzde 8 daha az kazanıyorlar. Bu oranlar siyah çalışanlarda ise 11.500 dolar ve yüzde 7. Veriler ise zaman olarak 2018 sonu ve 830 çalışanın maaşlarını kapsıyor.

New York Times’ın bu haberinden sonra Coinbase’in çalışan haklarından sorumlu yöneticisi L.J. Brock, çalışanlara gönderdiği mektupta firmanın 2018’den bu yana eşit ve adil şartlar sağlamak için ciddi şekilde efor sarf ettiğini belirtti.

“Coinbase iç politikasında var olan tüm önyargıları kaldırmaya kararlıdır. Maaşların etnik köken, ırk ve cinsiyete göre ödenip ödenmediği konusu araştırılmaktadır”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl