Kripto para borsası Coinbase’e milyon dolarlık kayıp davası

Geçtiğimiz yıl boyunca çok sayıda insan, dolandırıcılık çetelerinin Coinbase’deki hesaplarından paralarını çekmesiyle onlarca, milyonlarca dolarlık kripto para kaybetmişti.

Mağdurlar Coinbase’i sorumlu tutuyor

Wall Street Journal’ın haberine göre, siber saldırıyla varlıklarını kaybeden yaklaşık 100 kişilik bir grup, şirketin kendilerini korumak için yeterince çaba göstermediğini söyleyerek kayıpları için Coinbase’i sorumlu tutuyor. Söz konusu grup, mağdurların yanlışlıkla dolandırıcıların hesaplarına erişim izni vermesini sağlayan Coinbase Wallet yazılımındaki kusurları düzeltmesi için şirketi defalarca bilgilendirdiklerini söylüyor.

“Altyapıları yok, finans kurumu olmaya çalışıyorlar”

Roche Freedman’da avukat olan ve Coinbase’e karşı açılan dava benzeri tahkim talebinde 96 mağduru temsil eden Eric Rosen, “Bunu destekleyecek altyapıları olmadan bir finans kurumu olmaya çalışıyorlar” açıklamasında bulundu.

Rosen açıklamasında bu dolandırıcılıkları durdurmak için hiçbir prosedürün olmadığını belirtirken bu yüzden kurbanların çoğunun birikimlerini kaybettiğini vurguladı.

Tahkim talebinde, bankaların yetkisiz transferler için banka kartı kullanıcılarına geri ödeme yapmasını gerektiren kuralların Coinbase’in müşterileri için de geçerli olması gerektiği belirtiliyor.

Tahkime giden ve bazıları ağustos ayına kadar dolandırılan kişiler, toplamda 21 milyon dolardan fazla para kaybettiklerini söylüyor.

Bu yılın başlarında şirket, dolandırıcılıkları engellemek için kolluk kuvvetleri ve düzenleyicilerle birlikte çalıştığını söylemişti.

Nasıl dolandırıldılar?

Birinin bir yere para göndermesi için kandırıldığı diğer dolandırıcılıkların aksine, bu olayda bireylerin paraları doğrudan hesaplarından çalındı. Dolandırıcılar, kurbanlarla sosyal medya, flört uygulamaları ya da yanlış numara mesajlarıyla tanıştıktan sonra onlara “likidite madenciliği” yoluyla yüksek getiri elde edebileceklerini söyledi. Bunun için de yatırımcı adayının Coinbase Wallet’taki “ödemeyi onayla” yazan bir komuta tıklayarak bir “madencilik sertifikası” satın alması gerekiyordu.

Sertifika gerçek değildi ve işlem de gerçekten bir ödemeyi kapsamıyordu. Buraya tıklandığında, dolandırıcılara haftalar ya da aylar sonra bir hesaba yatırılan kriptoyu çalma izni veren bir bilgisayar kodu satırı kaydediliyordu.

Avukat Rosen, “Bu dolandırıcılıkları durdurmak için hiçbir prosedürleri yoktu. Denemiş gibi bile görünmüyorlardı. Tabii ki dolandırıcılar bunu hemen fark etti ve kurbanları Coinbase cüzdanını indirmeye yönlendirdi.” diye konuştu.

Yaşadığı dolandırıcılık sebebiyle 77 bin dolar kaybettiğini söyleyen James Osbun isimli kişi, “Coinbase’i dolandırıcılardan bile daha fazla suçluyorum. Çünkü dolandırıcılar Coinbase olmadan etkili olamazlardı” dedi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl