Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

FTX, Coinbase’i (CBSE) listeledi: Girer girmez yüzde 130’a ulaştı

Kripto türev borsası FTX, halka arzdan önce Coinbase hisselerinin token'laştırılmış hâlini listelemeye başladı. 125 dolardan açılan token'lar, yarım saat içinde 296 dolara çıktı ve sonra 240 dolarda dengelendi.

FTX kripto para borsası, Coinbase’in halka arz öncesi token’larını (CBSE), tokenize edilmiş hisse senetleri ürünleri kapsamında sunmaya başladığını açıkladı.

Şu ana kadar 2 milyon dolarlık işlem yapılırken token 231 dolardan işlem görüyor. Trader’lar, Coinbase’in yaklaşan halka arzını değerlendirmek için token’lara adeta hücum ettiler. Tokenize edilmiş hisse senetleri bir FTX borsası ürünü olup geleneksel borsalarda işlem gören popüler senetlerin fiyatlarını takip ediyor. Bu token’lar kripto paralarla da alınıp satılabiliyor.

Token’lar temsil ettikleri gerçek hisse senetlerine sahip olan Alman finans kurumu CM-Equity tarafından destekleniyor.

Şu anda 8 milyar dolar değer biçilen Coinbase’in halka arz listelemelerinden sonra oluşacak piyasa değeri için 40 ilâ 80 milyar dolar arasında fiyat yorumları yapılıyor. Şirketin şu anda piyasada hiçbir hissesi olmasa da halka arz öncesi token’lar, halka açıldıktan sonra oluşacak olan fiyatlara eşdeğer görülen spekülatif birer bahis aracına dönüştüler.

Daha da basit şekilde anlatmak gerekirse, bir trader’ın 10 dolarlık CBSE aldığını ve halka açık piyasalarda Coinbase hissesinin 15 dolar olduğunu düşünelim. Bu kişi yaptığı önceki yatırımın ardından yüzde 50 kazanç sağlamış olacak. Ancak tam tersi bir durum olursa, yani hisse fiyatı 10 doların altında olursa aynı kişi CBSE yatırımında zarar etmiş olacak.

Halka arz hiç gerçekleşmezse…

Halka arzın hiçbir zaman gerçekleşmemesi durumunda ise, token’ların süreleri Coinbase’in 8 milyar dolarlık değeri göz önüne alınarak 1 Haziran 2022 tarihinde sona erecek. CBSE bakiyeleri de, değerlemeyle paralel olarak 32 dolardan nakde çevrilecek.

Maksimumu 250 milyon dolar

FTX’ten yapılan açıklamada CBSE’nin en fazla ulaşabileceği piyasa değerinin 250 milyon dolar olduğu duyuruldu. Buna ek olarak, bu tür token’larda volatilitenin yüzde 20 ile sınırlandırıldığı ve token’ların karşılığının sahibi olan CM-Equity’nin kendi takdirine göre tüm pozisyonları kapama hakkının olduğu belirtildi.

Öte yandan FTX, CBSE token’larını yüksek riskli yatırımlar olarak değerlendirdiğini belirtti ve yatırımcıların satın alımlarında vadesi dolan token’lar için CM-Equity’nin ödeme yapmama olasılığı dahil çeşitli riskleri göze almalarını tavsiye etti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl