Coinbase CEO’su, Gizli Servis ile anlaşmaya açıklık getirdi

Coinbase CEO'su Brian Armstrong, şirketin analiz yazılımını Amerikan Gizli Servisine satmasına açıklık getirdi.

gizli-servis

Dün kripto para borsası Coinbase’in Bitcoin başta olmak üzere blok zincirlerindeki işlemleri izlemeye yarayan Coinbase Analytics yazılımını ABD Gizli Servisi’ne sattığı ortaya çıkmıştı. 4 yıllık anlaşmanın bedeli 183 bin dolardı. Şirket, daha önce de iki Amerikan devlet kurumuna lisans vermişti.

“Herkese açık verileri kullanıyoruz” vurgusu

Coinbase’in Gizli Servis ile vardığı 4 yıllık anlaşmadan sonra ortaya çıkan tepkilerin ardından Brian Armstrong’dan açıklamalar geldi. Coinbase’in CEO’su Armstrong, şirketinin kripto paraları yasa dışı amaçlarla kullananların üzerine gitmek için sadece halka açık verileri kullandığına vurgu yaptı.

Amstrong, “Blockchain analiz yazılımı yeni bir şey değil. Uzun zamandır var. Genellikle kötü aktörleri yakalamak üzere kripto para işlemlerini izlemek için herkese açık verileri kullanır. Borsaların mevcut finans sistemi ile bağlarını sürdürebilmesi için (banka hesabı bağlantısı, para transferi, itibari para kullanımı vs.) AML yasalarına uymaları şart ve işlemleri izlemek için Blockchain analiz yazılımı kullanmak da buna dahil. Mevcut AML yasaları daha iyi olabilirdi ama bunları biz oluşturmadık.” ifadelerini kullandı.

Coinbase CEO’su, ilk günlerde şirketin dışarıdan Blockchain analiz hizmetleri temin ettiğini, bir süre bunun işe yaradığını fakat sonra başka problemlerin çıktığını belirtti. Armstrong, bu nedenle kendilerinin bir yazılım oluşturmaya karar verdiğini aktardı. CEO, böyle bir yazılımı oluşturmanın maliyetinin yüksek olduğunu ve bu maliyeti karşılamak istediklerini ifade etti. Yazılımı başkalarına satma gerekçelerinin bu olduğunun altını çizen Armstrong, böyle iş birliklerinin aynı zamanda büyüyen kripto para dünyası için önem taşıyan kolluk kuvvetleriyle ilişkiler kurmaya yardım ettiğini dile getirdi.

Kraken CEO’su karşı çıktı

Öte yandan Coinbase’in rakibi Kraken’in CEO’su Jesse Powell ise borsasının müşterileriyle çıkar çatışması içinde olmamak için Coinbase’inki gibi bir hamleden uzak durduğunu vurguladı. Powell, hükümete bu tarz araçlar satmanın değerleriyle çeliştiğini söylüyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl