Coinbase, ABD’deki baskılar nedeniyle harekete geçti

Coinbase, ABD'de artan baskılar nedeniyle yurt dışında yeni bir kripto trading firması kurmak için harekete geçti.

ABD’de kripto para şirketleri üzerindeki baskılar, son dönemde arttı. Bu durum, ABD merkezli kripto para şirketlerini alternatifler aramaya yöneltti.

Bloomberg’ün haberine göre, isimlerinin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, piyasa yapıcıları ve yatırım firmalarıyla yapılan görüşmelerde, küresel müşteriler için ana Coinbase pazarından uzakta alternatif bir borsa kurma olasılığının konuşulduğunu söyledi.

Coinbase yurt dışı planlarını daha önce ima etmişti

Borsa, ana Coinbase pazarından bağımsız, alternatif bir bölge oluşturmak istiyor. Operasyon Direktörü (COO) Emilie Choi geçen ay, “Uluslararası genişleme, çalışma şeklimizin çok temel bir parçası olmaya devam edecek” demişti.

Yeni platformun yeri konusunda henüz herhangi bir teyit yok, ancak kripto merkezi olmak için yarışan İngiltere, BAE ve Hong Kong gibi ülkeler potansiyel adaylar olarak görülüyor.

Borsa şu anda 100’den fazla ülkedeki müşterilere hizmet veriyor, ancak tüm işlemler nihayetinde aynı ABD platformu üzerinden yönlendiriliyor.

ABD’de düzenleyici baskı sıkılaşıyor

Coinbase’in denizaşırı planlarına ilişkin haberler, ABD’de bir aydan fazla süren problemlerin ardından geldi. Şubat ayında SEC’nin hem staking’e hem de sabit coin’lere karşı agresif bir hamlesi görüldü. Mart ayının ilk yarısına, ikisi kripto para sektörünün önemli ortakları olan üç büyük bankanın iflası damgasını vurdu. Olaylar aynı zamanda tüm bankacılık sektörüne olan güveni sarsarken federal yetkililer tarafından sağlanan cömert yardıma rağmen henüz çözülemeyen bir kriz yarattı.

Coinbase dördüncü çeyrek yatırımcı mektubunda şunları yazmıştı:

“Hayal kırıklığı yaratan bir şekilde, düzenleyicilerin kural koyma süreçlerinde şeffaflığı ve halkın katılımını memnuniyetle karşıladıklarını görmüyoruz. Özellikle ABD’deki kurumlar kripto para konusunda kopuk bir tutum sergiliyor ve bu da sektörü dışarıya itiyor.”

Türkiye’de şirket devralmıştı

Coinbase, geçtiğimiz yıl Türkiye’de Rocket Turkey Yazılım Teknolojileri A.Ş.’yi devralmış, ismini Coinbase Turkey Yazılım Teknolojileri A.Ş. olarak değiştirmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl