Coinbase için ortaya atılan “kendi varlıklarıyla işlem” iddiasına borsadan ret

ABD'nin en büyük kripto para borsası olarak görülen Coinbase için yine en büyük finans medya kuruluşlarından biri olan Wall Street Journal tarafından önemli bir iddia ortaya atıldı. WSJ özel haberinde Coinbase'in platformdaki varlıklarla işlem yaptığına ve bu işlemler için özel bir birim kurduğuna dair bir haber yayımladı. Coinbase ise böyle bir durumun olmadığını ve ayrıca WSJ haberinde de ciddi tutarsızlıklar bulunduğunu belirtti.

Amerikan finans medyasının en büyük kurumlarından biri olan Wall Street Journal, Coinbase borsasının bir iç-ticaret (trading) birimi kurduğunu ve oluşturulan ekibin de 100 milyon dolarlık işlem yaptığını iddia etti. Haberde Coinbase’in daha sonra bu fikirden vazgeçtiği ve işe alınan profesyonel trader’ların da daha sonra şirketten ayrıldığı belirtildi.

“Kongre’ye garanti vermelerine rağmen birimi açtılar”

Haberde Coinbase’in geçen sene birçok kez ABD Kongresi’ne “özel trade işlemleri” yapmadığına dair garanti vermesine rağmen böyle bir birim kurduğu ve özel olarak Wall Street’teki şirketlerde çalışan trader’ları işe aldığı yazıldı. Birimin hem trade hem de staking işlemleri için kurulduğu belirtilen haberde, şirketin ayrıca Kongre’deki konuşmasından önce Coinbase Risk Çözümleri adı altında bir departman kurduğu belirtildi.

Coinbase iddiaları reddetti: “Biz piyasa yapıcı değiliz”

Coinbase borsası ise WSJ’nin haberinde tutarsızlıklar olduğunu ve böyle bir birim kurmadığını belirten bir de açıklama yaptı. Borsa şu ifadeleri kullandı:

“Coinbase hiçbir zaman özel ticaret işlemleri yapmamıştır. Kongre’yi yanılttığımıza dair yapılan herhangi bir haber gerçekleri saptırma amacındadır. Coinbase, rakiplerimizin aksine bir piyasa yapıcı olarak hareket etmez ve özel bir trade işlemi yapmaz. Hatta bu konuda övündüğümüz özelliklerimizden biri de kurumumuzun tek trading modelinin olduğu Kurumsal Prime platformumuzdur.Burada da sadece müşterilerimiz adına trade işlemleri yaparız. Coinbase olarak zaman zaman kurumsal varlıklarımızı artırmak ve operasyonel amaçlar gereği kripto para alımları yaparız ancak bu varlıkları özel ticaret işlemleri yapmak için kullanmıyoruz. Çünkü Coinbase’in amacı bu varlıklardan kâr elde etmek değildir”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl