Coinbase eski yöneticisine “insider trading”den 2 yıl hapis cezası

Ocak ayı başında kardeşine aynı suçtan 10 ay hapis cezası verilen Coinbase borsası eski ürün yöneticisi Ishan Wahi, ABD'de "insider trading" suçunu işlediği gerekçesiyle 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

coinbase

ABD’li savcıların “ülkede kripto paralarla alakalı ilk insider trading suçu” olarak tanımladıkları davada Coinbase eski yöneticisine de, kardeşi gibi hapis cezası çıktı.

ABD Bölge Hakimi Loretta Preska, 32 yaşındaki Coinbase Global eski ürün yöneticisi Ishan Wahi’yi Manhattan’da düzenlenen makkemede 2 yıl hapse mahkum etti.

“Coinbase’e olan güveni büyük oranda yok etti”

Kararı açıklaması esnasında konuşan hakim Preska, Wahi ve ona yardım edenlerin, yapılanların yanlış olduğunu bildiklerini, buna rağmen olayların üzerini kapamaya çalıştıklarını ve yaşananların Coinbase’e olan güveni adeta yok ettiğini belirtti.

Hatırlanacağı üzere savcıların hazırladığı iddianamede, Wahi’nin, Coinbase ile ilgili bilgileri kardeşi ile arkadaşı Sameer Ramani’ye verdiği yazılmıştı. Wahi’nin, hangi kripto paraların borsada listeleneceği konusunda bilgi verdiği ve kardeşi ile arkadaşının da bu sayede erkenden bu kripto paralara yatırım yaptıkları ortaya çıkmıştı. Wahi kardeşler ve Ramani, daha önceki duruşmalarda suçlarını itiraf etmişlerdi.

“1,5 milyon dolar kazandılar”

İddianamede ayrıca üçlünün, Haziran 2021 ile Nisan 2022 arasındaki bölümde, listeleme öncesi öğrenilen kripto paralardan 55 adedini alıp sattıkları ve bu sayede yaklaşık 1.5 milyon dolar kazandıkları da yazılmıştı.

Kardeş Nikhil Wahi de ocak ayında 10 aylık hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl