Kripto para borsası Coinbase, ABD ara seçimlerini bekliyor

Coinbase CEO'su Brian Armstrong, maliyetleri düşürme planlarının devam ettiğini ve SEC düzenlemeleriyle ilgili ara seçimleri beklediklerini bildirdi.

ABD merkezli kripto para borsası Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong, CNBC’ye verdiği röportajda, sektörel ve ekonomik zorluklarla karşı karşıya kaldıklarını, ayrıca maliyetleri azaltmanın yollarını aradıklarını bildirdi.

Kripto paraların içinde bulunduğu ayı piyasası nedeniyle Coinbase hisseleri de bu sene yüzde 70’ten fazla değer kaybına uğradı. Bununla birlikte Armstrong, Coinbase’in 10 yıl önce faaliyetine başlamasından bu yana dört düşüş döngüsü yaşamasından dolayı mevcut durumun olağandışı olmadığını söyledi.

Armstrong, Coinbase’in enflasyonist baskılar ve potansiyel bir resesyonla karşı karşıya olduğunu dile getirirken makro ortamın şirketin geçmişte karşılaştığı zorluklara benzer olduğunu belirtti.

CEO Armstrong, kısa vadeli iniş ve çıkışlara odaklanmadıkları için Coinbase’in son 10 yılda çok başarılı işler yaptığını kaydetti.

Coinbase, haziran ayında çalışanlarının yüzde 18’ini çıkardı. Armstrong daha önce işten çıkarmaları olası bir durgunluğa ve şirketin verimliliği artırma ihtiyacına bağlamıştı.

Armstrong, işten çıkarmaların tek seferlik bir olay olmasını amaçlandığını, ancak yine de “her şeyin olabileceğini” söyledi.

“Bundan bir yıl sonra dünyanın nasıl olacağını söyleyemem” diyen Armstrong, Coinbase’in pazarlama ve Amazon Web Services ile ilgili maliyetlerini düşürmeye odaklanacağını açıkladı.

SEC ile yaşanan sorunlar

Öte yandan Coinbase, son aylarda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan soruşturmalarla da uğraşıyor. SEC, geçtiğimiz ay Coinbase’e menkul kıymet olarak kaydedilmesi gereken birkaç dijital varlığın alım satımına uygunsuz bir şekilde izin verdiği iddiasıyla soruşturma açmıştı. Ayrıca SEC, eski bir Coinbase çalışanı, kardeşi ve arkadaşı dahil üç kişiyi içeriden bilgi alarak işlem yapmakla suçlanmıştı.

Son olarak ise müşterilerin kripto para cüzdanlarına erişimini sağlayamadığı, hırsızlığa ve yetkisiz transferlere karşı hesapları savunmasız bıraktığı iddiasıyla borsaya toplu dava açıldı.

Ara seçimler netlik kazandıracak

Coinbase CEO’su, ara seçimlerden sonra SEC düzenlemeleriyle ilgili netlik elde etmeyi beklediklerini de bildirdi.
Kripto para birimleri, diğer para birimleri gibi emtia olarak sınıflandırılırsa, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu tarafından yönetilecek. Kripto para piyasasının denetiminin SEC’ye verilmesi de mümkün.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl