Bank of America FTX skandalı sonrası Coinbase’in notunu düşürdü

ABD’nin en büyük bankalarından Bank of America, FTX’in çöküşünün Coinbase’in görünümünü gölgelediğini söylüyor. Analist Jason Kupferberg, “başka bir FTX olmasa bile” kripto para platformu için bir “bulaşma riski” olduğunu gerekçe göstererek Coinbase hisselerinin notunu ‘Satın Al’dan seviyesinden ‘Nötr’e düşürdü.

Kupferberg bugün paylaştığı bir notunda, “Rakip kripto para borsası FTX’in son çöküşü nedeniyle Coinbase’in (COIN) yakın ya da orta vadede bir dizi yeni rüzgarla karşılaşabileceğini düşünüyoruz,” diye yazdı. Kupferberg notuna, “COIN’in ‘başka bir FTX’ olmadığından eminiz, ancak bu onları kripto ekosistemindeki daha geniş serpintiye karşı bağışık hale getirmiyor.” diye ekledi.

Analistler not indirimi için üç neden gösterdi

Birincisi, FTX çöküşünden sonra bireysel yatırımcıların daha az alım satım yapması bekleniyor. Kurumsal yatırımcılar platformdaki işlem hacminin büyük bir kısmını oluştursa da bireysel yatırımcılar Coinbase’in ana müşterisi olmaya devam ediyor. Kupferberg bunun için, “Büyük bir rakibin ortadan kaldırılması ve COIN’in mevzuata uygunluk ve müşteri varlık güvenliğine odaklanmasıyla, COIN’in uzun vadede pazar payı kazanabileceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte, kripto ekosistemine olan güvenin azalması genel işlem faaliyetlerini azaltabilir.” dedi.

İkinci olarak, trader’ların gelecek yıl kripto paralar konusunda bazı düzenleyici netlikler beklerken, analistler bu netliğin ertelenebileceğini söyledi.

Analistler son olarak, kripto trader’larının FTX çöküşünün tam olarak kavramalarını daha fazla zaman alacağını ve bunun da öngörülebilir gelecekte diğer kripto paraları daha fazla etkileyebileceğini düşünüyor.

Öte yandan analist Kupferberg ayrıca hisse başına olan fiyat hedefini 77 dolardan 50 dolara düşürdü.

“Olayın tam anlaşılması zaman alabilir”

COIN CFO’su Alecia Haas dün Wall Street Journal’a verdiği röportajda, olayın tam etkisinin görülmesinin ve kripto varlık fiyatlarında anlamlı ve sürekli bir büyümenin gerçekleşmesinin birkaç hafta daha alabileceğini söyledi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl