Coinbase regülasyonlar için harekete geçti: Federal yetkililere sunulacak

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yaşadığı sorunlardan ötürü "Lend" ürününü rafa kaldırmak zornda kalan Coinbase borsası, regülasyonlar konusunda harekete geçti. Borsanın, kripto paralar için bir düzenleyici paket teklifi hazırlayıp federal yetkililere sunacağı belirtildi.

ABD’nin en büyük kripto para borsası olarak görülen Coinbase, regülasyonlar konusunda kendisi bir adım atarak, düzenleyici bir çerçeve hazırlayıp devlet yetkililerine sunma kararı aldı.

Menkul kıymet tanımı paylaşılacak

Borsa, hazırladığı düzenleyici çerçeveyi önümüzdeki günlerde kamuoyuyla da paylaşmayı düşünürken, CoinDesk’in konuyla ilgili bilgi sahibi kişilere dayandırdığı haberinde, borsanın bu düzenleyici çerçevede özellikle hangi tür varlıkların menkul kıymet sayılıp sayılamayacağı konusunda tanımlamada bulunacağı da kaydedildi. Ancak raporun içinde başka hangi konuların yer alacağı şu ana kadar açığa çıkmış değil.

Lend projesinin iptalinden sonra gelen plân

Haberlerin çıkmasının ardından konuyla ilgili olarak Coinbase’den resmi bir açıklama yapılmazken, bu plânın, borsanın “Lend” ürününü rafa kaldırmasından sonra gelmesi de dikkat çekiyor. Bilindiği üzere, borsa SEC ile çeşitli görüşmelerde bulunmuş ve kurumun Lend’in, menkul kıymet sayılacağı ve dava açılacağı değerlendirmesinin ardından ürün ve proje şu an için askıya alınmıştı. Borsa CEO’su Brian Armstrong da SEC’ye Twitter üzerinden sert tepki göstermişti.

Coinbase borsası, ABD’de borsaların kripto para listelemelerine nasıl yaklaştığı konusunda geçmişte de birçok çalışma yapmıştı. Borsa, 2019’da kurulan Kripto Derecelendirme Konseyi’nin (CRC) de kurucu üyesi konumunda… Bu konsey, bir kripto paranın bir menkul kıymete ne kadar benzediğine dair bakış açısı yaratan çalışmalar yapıyor. 1’den 5’e kadar verilen notlarda, en düşük rakam, o kripto paranın hiçbir şekilde menkul kıymet olmadığını gösteriyor. CRC ayrıca şu ana kadar hiçbir kripto parayı bir menkul kıymet olarak da tanımlamadı.

Coinbase geçen yıl da, kripto para geliştiricileri için açık kaynaklı teknik bir çalışma yayımlamış ve ve çerçeveye sığan kripto paraların Coinbase listelemesine uyumlu olabilecekleri belirtilmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl