Kripto para borsası Coinbase, SEC üzerindeki baskıyı artırıyor

Kripto para borsası Coinbase, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) karşı devam eden dava sürecinde düzenleyiciden yanıt talep etti. Borsa, SEC'ye yönelik yeni dijital varlık düzenlemeleri hakkındaki taleplerinin hala geçerli olduğunu belirtmek için mahkemeye başvuruda bulundu.

ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase ile SEC arasında süregelen hukuki savaş gündemdeki yerini soğutmuyor.

Coinbase, geçen ay bir dava açarak “olağanüstü durumlar” kapsamında federal yetkililere karşı mahkeme işlemi talep eden “mandamus emri” kullanmıştı. Mevcut dava, SEC’den sanal varlıklarla ilgili yeni düzenlemelerin oluşturulması için daha önce verilen bir dilekçeye ilişkin özel bir yanıt almayı amaçlıyordu.

Şirket, pazartesi akşamı ABD Temyiz Mahkemesi’ne sunduğu 23 sayfalık başvuruda, “SEC nabza göre şerbet veriyor ve çelişkili davranıyor” dedi.

Anlaşmazlığın merkezinde, hangi dijital varlıkların yatırım sözleşmesi olarak kabul edilmesi gerektiği konusundaki uzun süredir devam eden tartışma bulunuyor. Regülatör, bu ayın başlarında mahkemeye, Coinbase’in en son hukuki işleminin “temelsiz” olduğunu ve orijinal talebi değerlendirmek için daha fazla zamanlarının olduğunu belirtti.

Coinbase’e göre SEC, planları konusunda net

Coinbase, SEC’ye yönelik dava sürecindeki son başvurusunda, Başkan Gary Gensler’ın açıklamalarına atıfta bulunarak düzenleyicinin yeni kurallar talebine olumsuz yanıt verme kararını önceden almış olduğuna işaret etti.

Coinbase, “SEC ile başkanının sözleri ve eylemleri, kurumun planlarının hiçbir şüpheye yer bırakmadığını gösteriyor” diyerek savunmasını tekrarladı. Ayrıca savunmada, “SEC’nin yakın gelecekte böyle bir düzenleme yapma niyeti yok ve bu karar, mahkemenin Coinbase’in ‘mandamus’ başvurusunu kabul etmediği sürece süresiz olarak gözden geçirilemez.” ifadeleri de kullanıldı.

Öte yandan Coinbase, SEC’nin yaptırım eylemlerinin, dilekçeyi değerlendirmek istemediğini gösterdiğini ve regülatörün yıllardır kripto endüstrisinden gelen diğer başvuruları görmezden geldiğini öne sürdü.

“Coinbase’e yönelik SEC yaptırım tehdidi, herhangi bir şüpheyi ortadan kaldırıyor” şeklinde ifade eden şirket, yakın zamanda aldığı bir Wells bildirimine atıfta bulunarak “Bu eylemler, kurumun dijital varlıklara uygulanan menkul kıymet yasalarının açık ve uygulanabilir olduğuna, ayrıca ek düzenlemelere gerek olmadığına inandığını varsaymaktadır.” dedi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl