Kripto para borsası Coinbase’den SEC davası kararına ilk açıklama

SEC'nin Coinbase'e karşı açtığı davada mahkeme, ilk değerlendirmesini açıkladı. Buna göre yargıç, SEC'nin iddialarının çoğunu haklı buldu. Coinbase'in baş hukuk müşaviri Paul Grewal, "Buna hazırlıklıydık." dedi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) geçtiğimiz sene haziran ayında Coinbase borsasına karşı açtığı davada yargıç, çoğunlukla SEC lehine karar verdi.

Konuya ilişkin bir açıklama yayımlayan Coinbase’in baş hukuk müşaviri Paul Grewal, “Buna hazırlıklıydık. SEC’nin kripto düzenlemesine ilişkin kurum içi görüşleri ve değerlendirmeleri hakkında daha fazla bilgi edinmeyi dört gözle bekliyoruz.” dedi.

“İleriye dönük olarak hukuki argümanlarımıza güveniyoruz ve haklı olduğumuzu kanıtlamak için sabırsızlanıyoruz.” açıklamasını yapan Coinbase yöneticisi, mahkemenin davayı değerlendirmeye devam etmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Grewal ayrıca, “Bizimki gibi, bir devlet kurumuna karşı yapılan ilk itirazlar, neredeyse her zaman reddedilir ancak nihai hedef netliktir ve bugünkü karar da bizi bu yolda ilerletmektedir.” ifadelerini kullandı.

Mahkemeden ne çıktı?

Manhattan bölge yargıcı, verdiği kararda, SEC’nin, Coinbase borsasının staking programının kayıt dışı menkul kıymet satışı olduğu yönündeki iddiasını kabul etti.

Yargıç, Coinbase’in federal kanunlar çerçevesinde bir borsa, broker ve takas şirketi olarak faaliyet gösterdiğini, bu nedenle staking programının kayıt dışı yatırım sözleşmesi satışı olduğuna hükmetti.

Bununla birlikte Coinbase’in, davanın düşürülmesi yönündeki talebi de hakim tarafından kabul edilmedi.

Coinbase’in davada kazandığı kısmi bölümlerden biri ise cüzdan uygulamasıyla ilgiliydi. Coinbase’in uygulama üzerinden verdiği cüzdan hizmetinin, bir aracı kurum faaliyeti olmadığı belirtildi ve SEC’nin bu yöndeki, yani cüzdan uygulamasının da kayıtsız yatırım sözleşmesi satışına aracılık ettiği suçlamaları reddedildi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl